Trafik diyeti ATV Haber

98

uzmanlar hem trafikte stresi azaltmak hemde kazaları önlemek için trafik diyeti öneriyor.

kepekli bir sandviç önerilebilir.

Kuruyemişler bir alternatiftir. 3 kayısı, kuru erik, kuru üzümde olabilir.

Trafikte çok bekleyenler için olmazsa olmaz olmalı.

Sinirimizde artıyor trafikte. Yulaf veya bisküviler tercih edilebilir. Çikolata yerine.

Please follow and like us:

Diyetle Alakalı Soru Cevaplar

Diyet yaparken insanların akıllarına bir çok soru takılır ve diyet uzmanlarına her zaman aynı soruları sorarlar. Sizler için bu soruların bir derlemesini yaptık ve soruların cevaplarını vermek istedik.

·         Yumurta kolesterol açısından kötü etki mi yapar ?

Yumurta kolesterol artıran besinler arasında gelmektedir. Ancak uzmanlar yumurtaların gerektiği kadar tüketilmesi durumunda kolesterol açısından kötü etki yapmayacağını söylemektedir.

·         Günde Alınan Kalori Ne Kadar Olmalıdır.

Diyet yaparken yaşanan sorunların en büyüğü budur. Dengeli beslenme programları uygulayarak her yarım kilo besin kaynağında 10 kalori almaya dikkat etmelisiniz.  Yani, kilonuz 75 ise 3000 civarı kalori almalısınız.

·         Kilo verirken ne kadar yağ almam gerekiyor

Yapılan araştırmalar ve uzmanlar söylemektedir ki günde alınan kalori miktarının 5 de 1 i kadar da yağ almanız gerekmektedir. Bu miktarlar insan sağlığı için son derece önemlidir.

·         Karbonhidratlar açısından egzersizler ne kadar önemlidir.

Karbonhidratlar vücudumuza biriken glikojen olarak göze çarpmaktadır. Karbonhidratlar vücudumuz için önemli olsa da yakılması da son derece önemlidir. Karbonhidratların yakımın da en etkili yöntem ise egzersizler ve spor yapımıdır.

·         Kafein kemikleri zayıflatır mı?

Kafein en fazla kahvede bulunmaktadır. Aslına bakarsanız kafein kemikleri zayıflatmaz ancak kahvenin ve kafeinin bulunduğu besinleri fazlaca almak vücut açısından tehlikeli olabilmektedir.

İşte tüm bu kurallara uyarsanız ve tüm bunları uygularsanız herhangi bir riskle karşı karşıya kalmazsınız.

Please follow and like us:

Kilolara Çözüm

Kilo vermek geçmişten günümüze kadar pek çok insanın başının belası ve sürekli olarak kolay yolları aranan bir aktivite olarak göze çarpmaktadır.  Kilo vermek sıkıntılı bir iş olduğundan dolayı insanlar en son bu aktiviteyi yapmak ister ve bu aktiviteyi yaptıktan hemen sonra da kilolarının tekrar kendisine geri dönmesini istemez.   Bu işlemlerin sonucunda yapılan en büyük yanlışlar arasında kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmak ve sağlık bakanlığının uyarılarına rağmen kullanılan zayıflama hapları yapılan yanlışların başında gelmektedir.

Bu haplar kimyasal olduğundan dolayı insanlara son derece büyük zararlar verebilmektedir.  Bu hapların verdiği zararlar arasında en büyük sonuç olarak gösterilen intihar vakalarının örnekleri hayli fazladır. Beynin bir bölümünü tamamen etkisi altına alan bu haplar psikolojik sorunlara ve intihar vakalarına neden olabilmektedir.

Zayıflamak, öyle kısa sürede yapılabilecek bir şey değildir. Zayıflamak için öncelikle sabır göstermek ve bu konuda son derece kararlı olmak gerekmektedir. “şu bitkiyi ye 3 günde 10 kilo ver” şeklinde haberlere itimat etmemek gerekir hiçbir bitki mucize değildir ve bu kadar çabuk kilo verdiremez. Kilo vermek istiyorsanız 2 ayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Zayıflamak için sabırlı olun ve kendinizi sürekli olarak motive etmelisiniz.

Tartılarınızı artık bir kenara bırakın her gün tartılmayın moralinizi bozabilir.

Kahvaltınızı güzelce yaptıktan sonra acıktığınız anda yemek yemeyin, kendinize 1-2 saat zaman tanıyın.

Please follow and like us:

Diyette Su Miktarı

Suyun insan vücudun için olan önemini söylemeye gerek yok bunun herkes az çok farkındadır. İnsan vücudunun % de 78’i sudan meydana gelmektedir. Yaşamak için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tek madde sudur. Özellikle yaz aylarında vücut aşırı derecede su kaybettiği için su tüketiminin hat safhada olması da gerekmektedir.

Su diyet yaparken apayrı bir öneme kavuşmaktadır. Her zaman ihtiyaç duyulan suya diyet yaparken daha çok suya ihtiyaç duyulmaktadır. İçilen suların doğal su kaynaklarından oluşması ise hem kilo kaybı için hem de insan sağlığının korunması için sınn derece önemlidir.

Su tüketimini abartan insanlar ise büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Özellikle diyet yaparken çok su içilmesi adı altında bilinen bir kanı vardır ki bu fazla abartıldığında sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Genel anlamda ise günde 2 litre su tüketim i insan vücut için son derece önemlidir.

İdeal Su tüketimi kiloya göre değişiklik gösterir.

Aslında her insanın içmesi gereken su kiloların a göre fazlaca değinmektedir. Kilolu bir insanın suya olan ihtiyacı zayıf olan insanlardan daha fazladır. Bu nedenle kilolu olan insanların daha fazla su içmesi de gerekmektedir.

 

Fazlası da Zarar

Suyun az kullanılmasının zararlı olduğu kadar fazla su tüketmenin de zararlı olduğunu da bilmek gerekmektedir. Eğer gerçekten sağlıklı zayıflama diyeti yapmak istiyorsanız güzel bir hayat sürmeniz için su dengesini iyi bilmeniz gerekir.

Uzmanlar suyun ana öğünlerde değil ara öğünlerde tüketilmesinin daha sağlıklı olacağına dikkat çekmektedirler.

Please follow and like us:

Menopoz dönemi diyeti

Menopoz dönemi belki de bayanların ömürlerinde yaşadıkları en zor dönemlerden bir tanesidir. Bayanların bu dönemlerinde son derece hassas olmaları ve psikolojik sorunlar yaşamaları onların kilo almalarına veya fazla kilo vermelerine sebebiyet verebilmektedir.

Fazlaca kilo alan bayanlar zaten zor olan bu dönemi daha da zorlaştırabilmektedirler.   Bu dönemde kilo almamak en iyisidir Ve Kilo almamak için size birkaç önerimiz olacak. Ne yapsam eski kilolarıma kavuşsam diyen bayanlar için yapacağımız bu tavsiyelerle artık menopoz dönemi daha kolay geçecek.

Öncelikle bu zor dönemi sakin geçirmek için elinizden geleni yapmalısınız.  Bir şeyler yiyorsanız aynı orantıda da hareket yapmaya çalışın ve yediklerinizi yakın. Ancak ne yaparsanız yapın bu dönemde hormonların yapısının değiştiğini ve kilo almanızın normal olduğunu da asla unutmayın.

Bu dönemin en önemli aktivitesi mutlaka ama mutlaka su tüketimi olmalıdır. Günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Hem kilo dengenizi korumanızda hem de ateşlenmelerde sizin en büyük yardımcınız su olacaktır.

Bu dönemde tüketmeniz gereken bir başka ürün ise soyalı ürünlerdir. Soyalı ürünler hormon dengenizi korumanızda size yardımcı olur ve bu dengeyi korurlar.

E vitamini içeren besinleri de almayı unutmamalısınız. E Vitamini kemik yapılarınızı korumasının yanında vücudunuzun kilo verme hızını da yavaşlatacaktır.

Tüm bunların yanında bayanlarda bu dönemde ortaya çıkan kemiklerdeki zayıflama ve kemiklerdeki erimelerin önüne geçmek için süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.

Please follow and like us:

Nasıl Bir Dİyet Yapmalıyım

Zayıflamak oldukça zahmet isteyen ve sevdiğiniz şeylerden vazgeçmenizi gerektirecek olan bir aktivitedir. Bazı durumlar olur ve sevdiklerinizden vazgeçebilmek zordur. Hele bu konu yemek ise ve damak tadınıza düşkün bir insan iseniz sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek daha da zordur.

Bunun üstüne eğer kilo almanızın sebebi tembel bir kişiliğe sahip olduğunuzsa o zaman kilo vermek konusunda daha da zorluk çekeceğinizi söylememiz gerekmektedir. Tembelliğiniz sizi spor yapmaktan alı koyacak ve sürekli oturacaksınız bunun üzerine kilo vermeniz oldukça zor olacaktır.

Tembelliğiniz sadece kilo verme konusunda değil bir diyet programı seçmek konusunda da geçerli olan bir durumdur.

Büyük ihtimalle tembelliğinizi göz önüne alarak işinize gelen diyet programını uygulamaya çalışacaksınız ancak, Bu o kadar kolay bir durumda değildir.

Bunun yanında hiç alakası olmayan kişilerden destek almak istememiz ve bu konu hakkında pek de fazla bilgisi olmayan insanların bize verdiği önerilere uymamız kilo veremememizin önündeki engellerden bir tanesidir.

Diyet programı seçerken kimseye kulak asmamalı ve seçeceğiniz diyetin sizinle tam uyumlun olmasına dikkat etmelisiniz. Kendinize duyduğunuz güven kadar diyet seçmelisiniz. Örneğin bir diyet listesinde 10 kilometre koşun diyorsa siz bunu koşamayacaksanız kendinize güvenmiyorsanız bu programı seçmemelisiniz.

Yapmak istediğiniz diyeti seçme konusu da dayanma gücünüzle alakalıdır. Dayanma gücünüz ne kadarsa o kadar diyet yapmalı ve vücudunuzun salığını bozmamak için diyet yapmayı bırakmalısınız.

Please follow and like us:

Bu Yiyeceklere Dikkat

Bazı yiyecekler metabolizmayı hızlandırırken yağ yakışını da tetiklemektedir. Kilo vermek bazı kişiler için gerçekten zor olabilmekte bu nedenle diyetlerine uygun miktarlarda belirli yiyecekleri ekleyerek bunu hızlandırmak mümkün.

Yağsız et

Protein sindirimi daha geç tamamlandığından zayıflama diyetlerinde yağsız et tüketimi kalori yakışını %5 daha fazla artıracaktır. Ayrıca proteinler yağ ve karbonhidratlara göre daha fazla tokluk hissini artırmakta. Derisi alınmış tavuk, hindi, balık, dana eti kızartılmadan haşlama veya ızgara tercih edilebilir.

Light süt ve süt ürünleri

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 1000-1300mg kalsiyum tüketimi kilo kaybını 2 kat daha fazla artırmaktadır.

Kalsiyumun yağ hücrelerini hacmen azaltıcı etkisi olduğu araştırmalarca desteklenmektedir. Light yoğurt, süt ve peynirleri tercih edin.

Tam buğday unu ve yulaf

Yüksek oranda lif içermesi ve düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle beyaz unlu mamuller yerine tam buğday unuyla yapılmış ürünleri tüketmek sizi daha fazla tok hissettirecektir. Böylelikle kan şekerinizi daha regüle olacak ve kendinizi daha tok hissedeceksiniz

Narenciye ve ahududu, böğürtlen

Bu meyveler özellikle C vitamininden ve flavonlardan zengindirler. Flavonlar ise metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Özellikle spor öncesi tüketilen C vitamininden zengin meyveler yağ yakımını %30 artırmaktadır.

Yeşil çay

En fazla yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmekte. Günde 2-3 fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içmeye çalışın.

Please follow and like us:

Zayıflama Önerileri

Sağlıklı bir yaşam için ve ideal kiloda ideal güzellikte görünebilmek son derece önemli bir kondur ancak bunu başarabilmek için biraz sabır ve çaba göstermek gerekmektedir.  Kilo vermek son derece emek isteyen ve son derece çaba harcanması gereken bir iştir.  Geçmişten günümüze kadar zayıflamak için insanlar bir çok yöntem denemiştir. Bu yöntemlerden en fazla 2 tanesi tutulmuş ve 2 tanesi çözüme ulaştırabilmiştir.

Bunlar;

·         Zayıflama hapları ile kilo verme

·         Dengeli beslenme ile kilo verme

Bu yöntemler arasında bulunan zayıflama hapları ilk çıktıkları yıllarda insanlar tarafından son derece yüksek seviyede kullanılan haplardandı ancak bu haplar zaman geçtikçe gerçek yüzlerini göstermişlerdir. Eve insanları zayıflatıyordular çünkü beynin bir bölümünü ele alıyorlar ve iştahı kapatıyordular. Ancak zayıflarken sağlığınızdan olmak ister misiniz? Bu son derece kötü bir durumdur. Bu duruma bu haplarla düşmek ise son derece normaldir. Bu hapların psikolojik dengeleri bozduğu ve zayıflatırken insanları sağlıklarından ettikleri de sağlık bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

Geriye dengeli beslenme kaldı. Dengeli beslenme ile kilo vermek için önerilerimiz ise şunlar;

·         Günümüzde en fazla kullanılan ancak en fazla sağlıksız olan Fas Food denen yiyecek türünden kaçınmalıyız.

·         Gereğinden fazla beslenmemeliyiz. Güzel bir yemek olunca fazlaca yemek iyi değildir.

·         Besinleri çiğnemeden yuttuğunuzda sindirim daha da zorlaşır.

·         Hızlı yemek yediğinizde hem tokluk hissini daha geç anlarsınız hem de besinleri çiğnemeden yutarsınız.

 

Please follow and like us:

Cinsel Gücü Artıran Diyet

Düşük yağ, düşük kolesterollü Cinsel Gücü Arttıran Diyeti uygulayarak ve biraz egzersiz yaparak (sağlığınızı iyileştirmek ve aynı zamanda cinsel organlara kan akışını arttırmak için ) siz ve partneriniz sağlıklı cinsel hayatınızın keyfini uzun seneler çıkartabilirsininiz.

Bu diyet aşağıdakiler sayesinde yardım eder:

• Eğer herhangi bir şey genel sağlığınız için iyi ise aynı zamanda cinsel hayatınız içinde iyidir. Bu yüzden bu diyet daha dinç hissetmeniz için az yağlı ve iyi dengelenmiş besin seçenekleri içermektedir.

• Afrodit’in suda doğduğu söylenir dolayısıyla da birçok deniz besini afrodizyak olarak isimlendirilmiştir.

Bu beslenme planı, hisleri harekete geçirecek lezzetli deniz besinleri içermektedir.

• Biber, cumin, arnavutbiberi gibi baharatlar vücudu ısıtırlar. Bu diyet ısıyı arttıracak baharatlar içermektedir.

KAHVALTI

Birinci seçenek:Pudra şekerine batırılmış çilek, Taze sıkılmış portakal suyu, Omlet

İkinci seçenek:Greyfurt üzerine maraşino kirazı, Kızarmış ekmekler üzerinde kırmızı soğanlı, yağsız krem peynirli ve marullu, tütsülenmiş somon, Taze çekilmiş kahve

Üçüncü seçenek:Pankek, Taze kiraz, Greyfurt suyu, Cappuccino

ÖĞLE

Birinci seçenek:Çilek tutkusu çorbası, Tam tahıllı peynirli kraker, Zeytinyağlı kuşkonmaz salatası, Taze armut

İkinci seçenek: Nicoise salatası, Tuscan ızgarada sarımsaklı ekmek, Yağsız çikolatalı brovni

Üçüncü seçenek: Fransız ekmeğinden pizza, Zeytin, Fındıklı ve kuruyemişli taze elma dilimleri

AKŞAM

Birinci seçenek:İstiridye bienvielle, Karışık yeşil salata, Haşlanmış armut

İkinci seçenek:Enginarlı sote edilmiş tavuk, Parmesanlı sıcak ekmek dilimleri, Yeşil salata, Çikolataya batırılmış taze kiraz, çilek

Please follow and like us:

Diyetle İlgili Bilinmeyenler

Zayıflamak isteyen bir insanın yapması gerekenden fazlasını yaptığı genel bir kanıdır. Uzmanlar zayıflamak isteyen kişilerin ne fazlasını nede azını yapmaması konusunda sürekli uyarılarda bulunmaktadır.  Uzmanlar bilinen doğru yanlışlar hakkında insanlara bilgiler vermektedirler. İşte onlardan bazıları;

Yüksek Tansiyonum Yok Tuz Tüketmemde Zara var mı? Uzmanlar dünya üzerinde 3 zararlı beyaz üründen bahsetmektedirler. Bunların kullanımı ne kadar az olursa insanların sağlıkları açısından o kadar iyi olacağının da bilinmesi gerekmektedir. Bunlar; un, tuz ve şekerdir.

En Yararlı meyve ve sebze nedir? Dünya üzerinde bulunan tüm meyve ve sebzelerin kendilerine göre ayrı faydaları bulunmaktadır.

Dolayısı ile her sebze ve meyvenin ayrı ayrı tüketilmesi gerekir.

Hangi Yiyecekler Kolesterolü düşürür? Lif bakımından zengin besinler ve yulaflı besinler kolesterol seviyenizin düşmesi açısından son derece önemlidir. Bunun yanında soyalı ürünlerin tüketimine de dikkat etmelisiniz.

Günde Ne Kadar Su içilmelidir? Günde 2 kilo su içilmesi her zaman için faydalıdır. Su insan vücudu için son derece önemli ve alternatifi olmayan bir besin kaynağıdır.

Karnımız acıktığında ne yapalım? Karın acıkması son derece normal bir durumdur ancak son yıllardaki diyet yapma hastalığı bu konuda insanlara yanlış bilgilerin aktarılmasına sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile karnınız acıktığında size en zararsız olan yeşilliklerle doymaya gayret edin.

Şeker İnsanı Şişmanlatır mı? Uzmanlar bu konularda şeker yağ barındırmadığından şişmanlatmaz kanısına varmaktadırlar.

Please follow and like us: