Hamilelikte Alınan Kilolarınızdan Kurtulma

Hamilelik ve annelik dünyanın en kutsal duygularından bir tanesi. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin düzenli olarak beslenmesi ve her gıdadan düzenli olarak alması gerekiyor. Annelerin karınlarındaki bebeklerin gelişimleri için fazlaca yemek yemeleri gerekiyor. Yenilen gıdalar annelerin kilo almasına ve doğum sonrasında dahi bu kilolardan kurtulamamasına sebep oluyor. Bu da kötü görüntülerin ve sağlıksız yaşamın tetikçisi oluyor.

Uzmanlar hamilelikte alınan kiloların mutlaka ama mutlaka verilmesi gerektiği konusunda insanları uyarıyorlar. Hamilelikte alınan kilolardan kurtulma yöntemleri gün geçtikçe çoğalsa da uzmanların en fazla önerdikleri yöntemler diyet ve spor yapmak.

Hamilelikte alınan kiloların düzenli ve sağlıklı bir şekilde verilebilmesi için günde en az 1 saat yavaş dengede spor yapılması şart. Bunun yanında uzman bir diyetisyenden alınan, diyet programı da uygulanmalıdır.

Ayrıca spor yapmak hamilelikte oluşan vücut çatlaklarını da gidererek sağlığınızı eski düzenine getirmektedir.

Hamilelik sırasında alınan kiloların, hamilelik sonrasında başınıza bela olarak kalmaması için yukarıda bahsettiğimiz spor ve diyetin yanında dengeli olarak beslenmeniz de önemlidir.

hamileler için diyet

Uzmanlar genellikle diyet olarak, sebze diyetlerini önerseler de sizin vücudunuza bu diyetler uygun olmayabilir bu yüzden uzman bir doktora danışıp kendi bünyenize göre diyet programı belirlemelisiniz.

Ayrıca bebeğinizi emzirmeniz de sizi kilolarınızdan arındıracaktır. Fakat bu yöntemle, spor ve diyette olduğu kadar hızlı bir şekilde verilmesi mümkün değildir.

Please follow and like us:

Brokoli İle Zayıflayalım

Karnabahar bitkisine benzeyen ve çiçekleri olan brokolinin adını son yıllarda sıkça duymaya başladık. Özellikle diyet menülerinde fazlaca kullanılan bu bitki sadece zayıflama da mı etkili isterseniz bir göz atalım.

Brokoli bitkisi genelde bir tencerenin içerisinde haşlandıktan sonra yenmektedir, bu bitkinin haşlanma süresi en fazla 5 dakikayı almaktadır.

Brokoli bitkisinin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Her bitkinin olduğu gibi son yıllarda adını duymaya alıştığımız brokoli bitkisinin faydalarına göz atmak gerekirse;

·         Vücuttaki bağ dokusunu güçlendirir ve daha sağlıklı hale getirir

·         Bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur.

·         Çeşitli enfeksiyonlardan insan vücudunu korumaktadır

·         Kalbin kan dolaşımını ve sağlığını daha da iyileştirir ve kalp krizlerinden korur

·         Hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar

·         Sindirim sistemi bozukluklarını giderir

·         Bağışıklığı güçlendirir

Yukarıda sayılan brokoli faydaları, bu bitkinin sadece bazı faydalarını çemrektedir bu bitkinin faydalarını saymak çok da mümkün değildir. Ancak uzmanlarına göre bu bitkinin 100 den çok hastalığa deva olduğu söylenmektedir.

Bol miktarda foik asitleri içeren brokoli; hamileler, doğum kontrol hapı kullananlar ve zayıflamak isteyenler için ideal bir meyvedir. Ayrıca sinir hastalıklarına da iyi gelen bu bitki fazla yap içermediğinden hem açlığınızı yatıştırır hem de vücudunuza kilo vermez. Ayrıca brokoli vücuttaki yağların yakılmasında, vücuttan suların atılmasında da etkili olduğundan zayıflama besinleri arasında gösterilmektedir.

Brokoli hakkında geniş bilgi

Please follow and like us:

Zihinsel Zayıflama Nedir İşe Yarar mı?

Zihinsel zayıflama denilen tedavi çeşidi, aslında bütün hastalıkların tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. B u yöntemle bağımlılık yaratan her şeyden kurtulmak mümkündür. Yeme içme ve obozite bir çeşit bağımlılıktır. Fazla yemek yemeye düşkün olunduğundan kilo alınabilmektedir. Genellikle zihinsel zayıflama yöntemi ile kesin sonuçlar alınabilirken, bazı uzmanlar bu konuda karşıt görüş bildirebilmektedir.
Zihinsel zayıflama yöntemi her şeyin zihinde bitirilmesidir.

İnsanlar zihinlerini bir şeye inandırırsa birçok şeyin üstesinden gelebilirler. Tüm hastalıklar ve tüm bağımlılıklar beyinde bitmektedir.

Beyinde verilen ve inandırılan bir kararın bozulması veya değiştirilmesi başka organlarca mümkün değildir. Zihin mantıklı bir şeye inanıyorsa inandığı şeyi mutlaka ama mutlaka değiştirebilecektir. Özellikle bağımlılık yapan maddelerin kullanımı konusunda beyin bir şeye inanırsa onu değiştirememesi mümkün değildir.

zihinsel zayıflama

Yeme içme de bir bağımlılık olduğuna göre beyninizi inandırdığınız anda zayıflamanız mümkün olacaktır. Örnek olarak moralinizin bozuk olduğu bir anda yemek tüketmek istersiniz ancak, kendinizi ve beyninizi aç olduğunuz için değil, sadece sıkıntıları unutmak için yemek yediğinize inandırırsanız, o anda yemek tüketmezsiniz.  Bunu yapabilmek için sadece 10 dakikanızı ayırın ve gerçekten aç olup olmadığınızı düşünün. Düşünmenin sonucunda gerçekten aç olduğunuz kanısına varırsanız o zaman yemek yiyebilirsiniz. Aksi halde zaten yemek yemeyeceksiniz.

Ancak zihinsel etkinlikler mutlaka farklı hobilerle ve durumlarla da desteklenmesi gerekir. Aksi halde zihinsel zayıflama başarılı olmaz.

Please follow and like us:

Hamilelik Diyeti ve Püf noktaları

Bilinenin aksine gebelikte, şeker tüketimine ne annenin nede çocuğun ihtiyacı yoktur. Hatta tam aksine şeker tüketimi gebelikte tehlikeli sonuçlara yol açabilir bu yüzden şeker tüketimi az miktarda olmalıdır.

Genellikle toplumumuzdaki beslenme alışkanlıkları yüzünden ara öğünlere çok önem vermeyiz. Oysaki ara öğünler ana öğünler kadar önemlidir, ara öğünler kan şekerlerini dengeler ve bir sonraki ana öğüne tok oturmamızı sağlar.

Su tüketimi de gebelikte önemli yer tutan bir beslenme alışkanlığıdır.

Su tüketimi herkes için önemli olduğu gibi gebeler içinde son derece önemlidir. Su tüketimi hamile bayanlarda ödem oluşmasını önleyecektir.

Gebelikte yağlı beslenmeler de son derece önemlidir Aslında sadece gebelikte değil normal insanlarda da son derece önemli olan yağsız beslenmelere dikkat edilmelidir. Gebelikte elinizden geldiğince yağsız beslenmeye çalışın

hamilelikte kilo verme, hamilelik sonrası kilo verme

Hamilelik esnasında belki de en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Genellikle bulantılar yüzümden, sabah kahvaltıları atlanır ancak siz atlamayın çünkü tam tersine bulantıları önleyecek olan öğün sabah kahvaltısıdır. Özellikle süt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini almaya özen gösterin bunun yanında yeşilliklerden de elinizden geldiğince faydalanmaya çalışın. Çay yerine yeşil çayları tercih edin yeşil çaylardaki demir seviyesi diğer besinlerden aldığınız maddeleri dengeler, adaçaylarındansa uzak durun bebeğin düşmesine sebep olabilir.

Bebeklerin sağlığı için yemeklerde önce çorba için arından yeşillik dediğimiz yemek çeşitlerinden bolca yemeye çalışın çünkü yeşillikler vitamin depolarıdır.

Lütfen Hamileyken herhangi bir diyet programı uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

Please follow and like us:

Gece Atıştırmalarını Engellemek

Gece olunca insanın yaratılış sırrı olarak metabolizması zayıflar. Uyku anlarında ise nerede ise çalışmıyor denecek kadar az bir hızla çalışmaktadır. Bu yüzden yatarken yediğimiz yemekler vücutta yakılamaz ve kiloya dönüşebilir. Bunun nedeni o saatlerde yediğimiz yiyeceklerin enerji olarak kullanılmaması ve direk yağa çevrilmesidir.

Sabahları kahvaltı yapmak düşük metabolizmaların tekrar normal anına dönebilmesi için çok önemlidir. Sabahları kalktığınızda bir bardak ıkıl su ve ardından soğuk su içmek sindirim sisteminizin düğmesine basmak gibi olacak ve tekrar çalışmasına yol açacaktır.

Buda kilo almamak için önemli etkenlerden bir tanesidir.

Sabah kahvaltısında dikkat edilecek husus ise, tek yönlü beslenmelerden uzak durmak, karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir kahvaltı yapmaktır. Tek yönlü beslenmek, metabolizma hızı düşüreceği gibi kolay kilo almanıza da yol açacaktır.

Gece Atıştırmalarını Engellemek

Gün içerisinde ara öğünlerin dışlında mutlaka 3 ana öğünden faydalanmalıyız. Ana öğünlerde, et, ekmek, süt-yoğurt ve sebze guruplarından mutlaka ama mutlaka olmalıdır. Aynı zamanlarda salata ve çiğ sebze guruplarının da olmasına dikkat etmeliyiz. Salatalara zeytinyağı ilave etmek kolay sindirilmesini sağlayacaktır.

Ana öğünlerin haricinde ara öğünlerde de beslenmek iştahınızı kontrol altına alacak, ana öğünlerde aşırı açtıktan sizi koruyacağı için, fazla yemek yememenizi sağlayacaktır.  Bu atıştırmalarda, süt, badem, fındık, aryam gibi alternatif besin gurupları tüketmelisiniz. Kan şekerinizin dengesini bu besinler sağlayacak ve iştahınız azalacaktır.

 

Akşamlar bol su içmeliyiz, bu gece yatağa tok girmenizi sağlayacaktır.

Please follow and like us:

Fazla Su İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

Su her insanın hayatında önemli bir yere sahip besin kaynağıdır. Uzmanlara göre fazla su tüketerek, özellikle alkollü içeceklerin yerine su tüketerek fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Ne zaman su içilir?

Bu soru size saçma gelebilir. Ne zaman su ihtiyacım olursa o zaman içerim diyebilirsiniz, Ancak unutmamanız gerekir ki zayıflamak için su tüketimini artırmanız gerekmektedir. Her şeyden önce su sadece susanıldığı zaman içilmesi gereken bir besin değildir, bunu aklınızın bir köşesinde tutun. Sağlıklı bir bireyseniz, terleme ile birlikte her gün 8 bardak kadar su kaybedersiniz.

Bunu da ancak su içerek geri kazanabilirsiniz.

Su bir insanın enerjisini geri kazandırır ve kişinin dinç olmasını sağlamaktadır.

Günde 4 litre su içerek zayıflamak mümkün

Bir diyete başlamak için, falancı gün diyete başlayacağım ve hiç yemek yemeyeceğim demek yerine, vücudunuzu bu diyete alıştırmanız gerekmektedir. Örnek olarak eskiden nasıl besleniyorsanız o şekilde devam ederek sadece su tüketimini artırabilirsiniz.  Günde 3-4 litre su içmek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayacak ve sizi daha sağlıklı hale getirecektir. Bunun yanında tokluk hissiniz artacak ve su sayesinde daha az acıkacak ve daha az yemek tüketeceksiniz.

Uzmanlara göre, suyun vücuttaki zararlı atıkların atılması ve metabolizmayı hızlandırması gibi etkileri hiçbir zaman tartışılmaz bir gerçek. En basitinden düşünüldüğünde su içmeden yaşamanın imkan sız olduğu bilinen bir gerçek durum böyle olunca fazla suyun hiçbir zaman zararının olmayacağı da tartışılmaz bir gerçektir.

Please follow and like us:

Günde 6 Öğün Yiyerek Zayıflamak Mümkün

Sık sık spor salonlarına giden birisi iseniz, spor salonlarındakilerin az ve sık yemek yediklerini görürsünüz. Bu Türkiye’de uygulanan yeme alışkanlıklarından olmasa da bazı ülkelerde gelenek olarak böyle yemekler yeniyor. Ve o toplumlarda şişman birisine rastlamak mümkün değil peki neden? Gerçekten bu şekilde kilo almamak veya kilo vermek mümkün mü?

Uzmanlar kültürümüzdeki 3 ana öğün yeme alışkanlığının değiştirildiği taktirde kilo almanın daha zor hale geleceğini söylüyorlar. 3 Büyük öğün yerine 6 küçük öğün halinde beslenilirse, kilo vermek veya almamak gerçekten mümkün.

Bunun en büyük sebebi ve bilimsel açıklaması şu şekilde yapılmakta; büyük öğünlerde vücut besinlerin sindirimi ile başa çıkamıyor ve kiloya çeviriyor, ancak küçük ve az yemekli öğünlerde vücut bu yemeklerin sindirimini kolayca yapabiliyor bu şekilde de kilo almak mümkün olmuyor.

En son Kanada’da yapılan bir araştırmada 2 gurup insan denek olarak kullanılmış bir gurup 6 öğün yemek yerken bir gurup 3 öğün yemek yemiş ve inanılması güç sonuçlar elde edilmiş. Hatta az yiyenlerde kolesterol miktarları nerede ise hiç denecek kadar az çıkmış

zayıflamak için kaç öğün yemek yenilmeli

İnsanlar bu şekilde beslendiğinde sadece yenilen besinlerin sindirimi değil vücuttaki yağlardan da yakılıyor ve insanlar zayıflıyor. 3 ana öğün şeklinde beslenildiğinde açlık miktarı daha fazla oluyor ve insanlar açlık egolarını tatmin etmek için fazlaca yemek yiyorlar, oysa 6 öğünde bunların hiçbirisi yok açlık süreleri daha az olduğundan, ego tatmin etme de söz konusu olmuyor.

Dikkatinizi Çekecek bazı konular

DİYET YAPARKEN ANA ÖĞÜN VE ARA ÖĞÜN YEMEKLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Formda Görünmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

G-string giymek isteyenlere özel diyet

ÖĞÜN ATLAMAYIN

En kolay diyet

Please follow and like us:

Kuranda geçen erkek isimleri. Anlamlarıyla Birlikte Harf Sırasına göre.

Kuran’da geçen En güzel erkek isimlerini merak eden kullanıcılarımız için geniş bir araştırma yaptık. Artık herkes çocuğuna güzel bir isim koymak için uzun bir süre araştırmalar yapmakta. Tercihini İslami isimlerden yana kullananlar için bizde bir kolaylık sağlayalım dedik ve Kuran da geçen erkek isimlerini bir araya getirdik.

Herkes ismiyle müsemmadır. Yani isim karakteri şekillendirir. En azından karakterin isimden etkilendiği artık bilinen bir gerçektir.

Kuranda geçen erkek isimlerini aşağıda harf sırasına göre görebilirsiniz.

Güzel isim koymanın ne kadar önemli olduğunu merak eden kullanıcılarımızburadaki konuyu inceleyebilirler.

Kuran da geçen kız isimleri için bu konuyu inceleyebilirsiniz: Kuranda geçen Kız isimleri

Kuranda geçen Erkek İsimleri

Erkek İsimleri

ABAY: Sezgi, anlayış, dikkat
ABBAS: Sert, çatık kaşlı veya Aslan
ABDULLAH: Allah’ın adamı- Allah’a ait olan, onun yolundan giden kişi
ABİDİN: Dua eden / Duacı
ACUN: Dünya,varlık
ADEM: Allah’ın yarattığı ilk insan / Adam
ADİL: Adaletli / Hakça davranan
ADNAN: Eski Türk isimlerinden / İki gökyüzü, iki cennet anlamında
AFFAN: Kendini kötülüklerden uzak tutan
AGAH: Bilgili / Bilen / Haberli / Uyanık
AHMET: Övülmeye değer/ Beğenilmiş / Allah’a şükreden /
AKAD: Soyluluk, Onurlu bir kişiliğe sahip olmak
AKAY: Beyaz ay,dolunay
AKEL: Dürüst,güvenilir
AKGÜN: Mutlu,sevinçli gün
AKIN: Hızlı bir biçimde düşmana yapılan saldırı
AKİF: Dünya işlerinden uzaklaşıp, ibadet için Allah’a yönelen
AKİL: Akıllı , Rüştünü kanıtlama konumuna gelmiş , yaptıklarının farkında olan
AKTAÇ: Beyaz taç,gelin tacı
AKTAN: Aydınlık gece
ALAADDİN: Din uğruna çalışan
ALDEMİR: Ateşte kıpkırmızı hale getirilen demir Al-Demir
ALİ: Yüce, yüksek, şanlı, onurlu kimse
ALİCAN: Cana yakın, içtenlikli, candan, sıcakkanlı, girişken Okumaya devam et “Kuranda geçen erkek isimleri. Anlamlarıyla Birlikte Harf Sırasına göre.”

Please follow and like us:

Zayıflama Hapları Bağımlılık Yapar

Son zamanlarda gerek doktorlardan, gerekse halk tarafından zayıflama haplarının ne denli zararlı olduğu kulaktan kulağa yayılmaktadır. Bu haplardan ölen kişilerin dahi olduğu bilinmektedir. İşi uzmanından öğrenmek için yola çıktık ve Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Gül Eryılmaz’la bir söyleşi gerçekleştirip, bu haplar hakkında bilgiler aldık.

 

Eryılmaz” bu tarz ürünlerin bazılarında keyif verici uyuşturucu maddeler kullanılmaktadır bu nedenle bağımlılık riski taşımaktadır” diyerek hapları kullanan veya kullanmayı düşünen insanları uyarıyor.

Eryılmaz, zayıflama haplarının bu özelliklerinden dolayı zamanla kullanan insanlarda daha fazla kullanma hissi yarattığını, ilaçların alınmadığı taktirde ise kişilerde terleme bozukluklarının, telaşlı hallerin ve sıkıntıların olabileceğini söylüyor.

 

Bitkisel tedavi yöntemleri alternatif tıp adı altında piyasada yaygınlaşırken bilimsel açıdan bu ürünlerin ne denli faydalı oldukları veya faydalarından çok zararlarının olduğu da tartışılmaktadır.  Kişiler, bu tarz ürünlerin bitkisel olduğu için yan etkilerin olmayacağına inanıyor, ancak unutulmaması gerekir ki haşlak, esrar gibi tüm ürünler de bitkiseldir.

zayıflama hapları

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre kava bitkisi ile karaciğer hasarları arasında oldukça kuvvetli bir bağ bulunduğunu ve ölümlere kadar gittiğini belirtiyorlar. Bu bitkinin konumuzla alakası ise, kava bitkisinin  bu tarz ilaçların içerisinde bulunduğunun belirtilmesidir. Bu ürünlerin sağlık bakanlığı tarafından onaylı olduğunu yalanı insanlara söylenerek internet üzerinden kolayca temin edilebildiğini de bir gerçektir.

Please follow and like us:

Tuz ve Diyet

Tuz günlük olarak alınması gereken bir katkı maddesidir. Rejim ya da perhiz gibi durumlarda almanız gereken tuz miktarı değişmekle birlikte bir kişinin günlük alması gereken tuz miktarı beş-altı gramdır.

Diyet yaparken tuz alımı ne kadar olmalı?

Tuz genel olarak sağlıksız fazla alınmaması gereken bir madde olarak bilinir. Evet bu doğru bir kanıdır çünkü tuz vücutta su tutulması yani ödemlere neden olabilir. Yemeklere gereğinden fazla tuz atmamaya, aşırı tuzlu olan turşu gibi yiyecekleri fazla tüketmemeye gayret göstermemiz iyi olacaktır.

Diyet yaparken bol su tüketilmesi gerektiğini artık kilo problemi olan herkes bilmekte. Su vücuttaki yağı erittiğinden, yağ sindirimini sağladığından ötürü önemlidir. Eğer çok tuz alırsak alınan tuz yağların sindiriminde kullanılmaktansa vücutta tutulur. Bu nedenle yağların eritilmesine engel olabilir.

Yemeklere ne kadar tuz atılmalıdır?

Aslında bir çok besin kendi içerisinde tuz barındırır. Buna dikkat ederek yemeklere tuz atılmalıdır. Sodyum-potasyum dengesi önemlidir vücut için. Sodyum içerikli besinleri fazla, potasyum içerikli besinleri az alırsak vücuttaki tuz dengesi bozulur. Bunun terside geçerlidir. Yani yaptığımız yemeğe göre tuz miktarını ayarlamamız gerekir. Brokoli, bezelye, lima fasülyesi, domates, patates, kabak, turunçgiller, kavun, muz, kivi, kuru erik, kayısı, süt ve yoğurt gibi besinler tuz açısından zengin besinlerdir. Bu besinlerde olabildiğince az tuz kullanılması önerilir.

Millet olarak yemeğin tuzuna bile bakmadan yemeğe tuz atıyoruz ne yazık ki. Tuzluğu artık yemek masasına koymadan önce bir kez daha düşünmekte fayda var!

Sağlıklı Zayıflama Diyeti için tuz tüketimine dikkat edelim.

Please follow and like us: