Bir haftada 5 Kilo vermek için diyet ipuçları

Aşağıdaki cümleler herhangi birinize tanıdık geliyor mu?
“Ben kilo vermek istiyorum, ama çok farklı diyetler denedim ve yıllarca başarısız oldum.”

“Hep verdiğim kiloyu geri aldım. ”

“Rahatça uygulayabileceğim bir diyet bulamadım”

Şunu kabul edelim ki, çoğu diyet kolay değildir. Eğer şok bir diyet uygularsanız verdiğiniz kilo biraz daha fazla şekilde hemen geri gelir. Böylece, daha da zor durumda kalırsınız.
Ne olursa olsun denemek maksadıyla  elde edilen diyet listeleri  örneğin Atkins Diyeti gibi düşük yağ içeren diyetler ve sebze detoksu olarak kabul edilen lahana çorbası diyeti ile  biraz kilo verebilmek için akıl almaz dayanılmaz ve sıkıcı bir diyete köle olmanız gerekir.

Sadece bu diyetle değil başka diyetlerde de kilo kaybetmeksizin sıkı sıkıya diyete uyanlar  başarısızlık gibi algılanacak bir ceseratesizlik ile karşı karşıya kalabilirler. Ama, kilo kaybı bu diyetlerle mümkündür fakat bazı ipuçlarını takip etmek gerekir.   Aslında, burada takip edeceğimiz ipuşları ile kolayca beş kilo veya daha fazla fazla kiloyu bir haftada kaybetmek mümkündür. Peki bu  beş basit fakat etkili sağlam ipuçları nelerdir?

İpucu # 1  Karbonhidratı kes ! Karbonhidrat alımı, özellikle beyaz karbonhidrat alımını kesmek (yani  beyaz ekmek, patates gibi karbonhidratlar) ve bunların yerine ( tavuk ve balık gibi) daha yüksek kalitede yağsız proteinleri almaya başlamak  hızlı bir şekilde birkaç kilo vermeniz için harika bir yoldur.  Ama tamamen karbonhidrat kesmeyin!  Halen çilek, ıspanak ve elma gibi lifli meyva kaynaklı karbonhidratları tüketmeniz gerekir.

İpucu # 2 – İşlenmiş Gıdaları Yemeyin! Bunun yerine daha fazla meyve, sebze ve tam tahıllar yiyin. Genellikle  abur cubur  tipi yemek alışkanlıkları olan insanlar herhangi bir kilo veremezken lezzetli ve doğal meyve, sebze ve tam tahılları yüksek miktarda tüketenler de hızla kilo azalması olduğu gözlenmiştir.

İpucu # 3 – Şeker tüketimini mutlak olarak  kes! Özellikle, tüketmekten kaçınılacak gazlı içecekler ve meyve suları gibi içeceklerde ki şeker hızla kana karışarak kan şekerini artırabileceği ve vücut insülin seviyesini bu içecekler kontrolsüz yükselterek  vücutta doğal olmayan hızlı yağlanmaya neden olabilmektedir.

İpucu # 4 – Doğal  İçme Suyu ! Su, doğal iştah kesici ve  günde en az 3 lt tüketilmesi ile vücutta kilo kaybı ve oksidasyon reaksiyonlarında ki yağ yakmaya yardımcı özelliği ile günlük en az 8 bardak su kilo kaybına ve kontrolsüz yeme ataklarını bastırır. Her gün yeterli su içmeyi öğrenin  ve vücudunuzun ihtiyacım olan su ile  yağ depolarınızı eritin.

İpucu # 5 – Daha çok Egzersiz ! Kilo vermenin en  sağlıklı yolunun egzersiz olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Düzenli kilo verenlerin  egzersiz miktarını arttırarak bu sonuca ulaştığını fakat aynı diyet ve kalori alımı ile egzersize özen göstermeyenlerin kilo veremediklerini unutmayın.  Birinci yöntemde  neredeyse kesinlikle kilo kaybedersiniz. Günlük çalışma yanında düzenli yürüyüş ve aerobik yapma, kardiyo egzersizleri ile ter atma  dikkatle ve düzenli olarak uygulandığın da  ve  öncelikle doktorunuza danışarak planlandığında  yavaş yavaş  fakat mucizevi bir istikrarla size kilo kaybettirecektir.

Please follow and like us:

Kusarak haftada kaç kilo verilir?

Kusarak haftada kaç kilo verilir? yada vermek mümkün mü?sorusuna verilecek cevap evet kusarak kilo vermek mümkündür şeklinde olmalıdır.

Fakat bu elbette kilo vermenin en sağlıksız ve tabii olmayan yolu olup mümkünse bu yolla zayıflamaya çalışılmamalıdır.

Tıpta patolojik zayıflama eğilimine anoreksi denilir ve sıklıkla kişisel beden figürleri ile çok fazla ilgili olan ergen ve genç kızlarda görülen bir psikolojik bozukluktur. Buradan anlaşılacağı gibi patolojik durumlarda yemeyerek veya yediklerinizi kusarak haftada 3 kilo veya daha fazlasını verebilirsiniz fakat sonunda bir psikiyatr tarafından anoreksi veya daha ileri formu olan blumia tanısı ile psikolojik bozukluk sahibi olarak kabul edilebilirsiniz.
Vücuda giren besinlerin kusularak vücuttan atılması veya oburluk derecesinde yemek yedikten sonra pişmanlık ile gırtlağına parmak sokup kusmaya kendini teşvik edenler zihin sağlıklarını tehlikeye atmak yanında vücutlarından bol miktarda sıvı ve elektrolit kaybederek ciddi bazı metabolik hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedirler.

Sağlıksız Zayıflama Yöntemleri hem beden hem ruh sağlığınızı bozar !


Kusarak verilebilecek maksimum kilo miktarı çalışmalarda görüldüğü kadarıyla maksimum haftada 2-3 kilogram kadardır. Fakat vücutta meydana gelen kalıcı bozukluk ile sonrasında meydana gelebilecek kalıcı yemek yememe periyotları ile kilo kaybı kaşeksi seviyelerine ulaşmakta ve çoğu zaman güzellik için katlanılan bu durum tam aksi ile sonuçlanmaktadır.
Kusarak kilo verme eğilimi sıklıkla mankenlik mesleği ile uğraşan veya sürekli sahne performansı yaparken vücut ideal ölçülerini kaybetme kaygısı önde olan şarkıcı, dansçı gibi sahne sanatları ile uğraşanlar arasında çoğunlukla görülmektedir.
Bu kaygı ile başladıkları kusarak zayıflama seansları ile podyum çalışanları sahne alacakları defile performansına kadar hızla aldıkları kiloları vermek veya bu süre zarfında yeni kilo almamak gayesiyle yediklerini çıkarmak yolu ile kilo verme alışkanlığı kazanmakta ve onları bu şekilde davranmaya yönlendiren meslektaşları, arkadaşları, aile veya menajerlerinin telkinleri ile çok sağlıksız bir kilo verme yönteminin tabiri caizse bağımlısı olmaktadırlar.

Bu sebeple sağlık profesyonelleri olarak kesinlikle kusarak kilo verme yöntemlerine gençlerimizin yönelmemesini, bu tip doğal olmayan yöntemler yerine egzersiz ve sağlıklı beslenme  teknikleri  ile kombine edilmiş diyet listelerini takip etmelerini rica ediyoruz. Bu yazının içeriği bu tip aramalar ile  sitemizi ziyaret eden ve yıllardır bu alanda söylenecek en tutarlı bilgiyi sizlerle paylaşan sitemizde  takipçilerimize bu şekilde yapılacak diyetlerin metabolizma ve psikolojik hasar bırakan yöntemler olduğu hakkında en doğru bilgilendirmeyi yapma kaygımızdan başka bir şey değildir.

Please follow and like us: