4 Eylül 2014

7 soruda rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanseri konusunda merak ettikleriniz…

Kadınlar arasında en sık görülen 2inci kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybediyor.

Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüsün HPV belirli tiplerinden kaynaklanır. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV in, vücudu etkileyebilen 100den fazla tipi var.

Bu tiplerin çoğu, örneğin ellerde ve ayaklarda görülen yaygın siğillere neden olan tipler nispeten zararsızdır.

Bazı HPV tipleri genital bölgeyi etkileyebilir ve rahim ağzı kanserine, anormal servikal hücrelere, genital siğillere, diğer kanser türlerine ve hastalıklara yol açabilir.

Bu durumların gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca fazla bilgi sahibi olmanız önemli.

Rahim ağzı kanseri nedir?
Vücudun bir bölgesindeki hücreler anormal şekilde çoğalmaya başladığında kanser gelişebilir. Rahim ağzı kanseri servikste rahim ağzı anormal hücre çoğalmasıdır. Serviks uterusun rahim vajinaya açılan alt bölümüdür.

Rahim ağzı kanseri yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalıktır. Bir kadın Human Papillomavirüs#65533;ün HPV belirli tipleriyle infekte olduğunda ve infeksiyondan kurtulamadığında serviksin duvarında anormal hücreler gelişebilir.

Erken saptanıp tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebilir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir