9 Eylül 2014

Ağır Diyetlerin Zararları

Günümüzde çoğu bayanın en çok dert ettiği konulardan birisidir fazla kilolar. Bu fazla kiloları almak ne kadar kolaysa bu kilolardan kurtulmak da aslında bir o kadar zor ve uzun bir süreçtir. Çoğu kişi bu fazla kilolarından çok kısa bir sürede kurtulmak istemekte ve bu amaca yönelik diyet listelerini uygulamaktadırlar. Hızlı kilo vermeye yönelik bu diyet listeleri kısa süreler içerisinde kilo verdirse de uzun süreli olarak uygulanmaları doğru değildir. Yanlış ve eksik beslenmeye dayalı bu diyet listeleri uzun süreli olarak uygulandıklarında insan sağlığına oldukça zarar vermektedirler.

Yapılan diyetler sonucu kilo veren kişiler normal beslenme dönemlerine döndüklerinde verdikleri kiloları hızla geri almaktadırlar. Bu şekilde hızlı kilo verdiren diyetleri uygulayan insanların vücutları düşük kalorili besinlere alıştığı için tekrardan yapılacak olan diyetlere de direnç kazanmış olur. Bu yüzden yeniden hızlı bir şekilde kilo vermek için yapılan diyetler genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Kilo veremediğini gören kişi de diyetini daha ağır bir biçimde uygular, daha az gıda alır ve bu durum kısır bir döngü haline gelmeye başlar. Her seferinde daha öncekinden daha az kalori alınması gereken diyetler uygulandığı için ilerleyen yaşlarda kilo vermek için yapılan diyetlerden sonuç alınamaz. Bu nedenlerden ötürü yapacağınız diyetin, sizin normal beslenme alışkanlıklarınıza çok fazla zıt olmamakla birlikte, bir uzman dahilinde boy, kilo, yaş ve cinsiyete göre ihtiyaçlar belirlenmeli ve diyet listeleri bu şekilde oluşturulmalıdır.

Çok hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de yeterli beslenememekten kaynaklanan vitamin ve mineral eksiklikleri sonucu oluşabilecek problemlerin iyi bilinmesi gerektiğidir. Bu problemler arasında; saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, diş ve diş eti rahatsızlıkları, hipertansiyon, anemi ve baş ağrılarıdır. Bu sorunların önüne geçebilmek için diyet listelerinde kesinlikle yeteri miktarda sebze ve meyveler bulunmalıdır. Çünkü bu besinler vitamin ve mineral açısından zengindirler ve vücutta oluşabilecek başlıca problemlere tek başlarına engel olabilmektedirler.

Bazı insanların yaptıkları en büyük hatalardan birisi de hiç kuşkusuz öğün atlamaktır. Çünkü uzun süre aç kalan bir insan yemek yemeye başladığı zaman tokluk hissini çok geç hissedecektir ve tokluk hissi yaşayana kadar yemek yemeye devam edecektir. Böylece atladığı öğünde yiyeceği yemekten daha fazlasını bu öğününde fazladan yemiş olacaktır. Bu sebeplerden dolayı öğün atlanmamalı, bunun yerine öğün sayısını arttırarak az miktarda ve sık sık yemek yenilmelidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir