21 Eylül 2014 Ayak Mantarları

Ayak Mantarları

Ayak mantarları genellikle parmak aralarında ve parmak altlarında oluşan rahatsızlıklardandır. Mantarlar genel olarak görünüşte bir kirliliğe yol açar ve kaşınırlar ancak bazı ağrılara da yol açabilirler. Bunun yanında;

 

·         Kötü kokulara ve beyaz döküntülere neden olabilirler. Sağlığı tehlikeye sokarlar.

·         Ayaklarda döküntülere neden olurlar.

·         Ayak kokuları yaparlar.

·         İleri derecede kaşınmalara sebep olurlar.

·         Bazı vakalarda alerjik reaksiyonları da oluşabilir.

 

Genellikle başkalarının terliklerini, ayakkabılarını çoraplarını veya havuzlarını kullanma yolu ile bulaşabilirler. Bunun yanında, saunalar hamamlar havuzlar gibi ortak kulanım alanlarından da bulaşabilirler. Ayak mantarına yakalanmamak için bu gibi yerlerden çıkış yapılırken ayak parmakları sabunlarla yıkanmalıdır.

 

Genellikle belirli tedavileri bulunmaz ve tedavileri tam olarak yapılamaz. Ayakta oluşan sorunlara göre bazı tedavi yöntemleri geliştirilmelidir. Gelelikle sağlık açısından büyük bir risk oluşturmadığından tedavi edilmek yerine, geçiştirilirler.  Ancak bu gibi geçiştirmeler ilerde parmaklarda ve tırnaklarda bazı sorunlara neden olabilirler.

 

Bitkisel Tedavi Yöntemi:

Anadolu’da genellikle mantar sorunları için sarımsak kullanımı yaygındır. Ayak mantarlarına uygulanan ve hiçbir yan etkisi olmayan sarımsakla tedaviler, ayak mantarının iyileşmesinde tamamen iyileşme sağlar ve ayak mantarı enfeksiyonunda 6 aya kadar varan ciddi rahatlamalar getirir.

 

Sarımsakla tedavi yönteminde öncelikle 6-7 diş sarımsak alınır ve içerisine az miktarda tuz katılarak iyice dövülür ve karıştırılır.

Bu karışım bir cam şişeye alınır ve üzerine alkol ilave edilir. Bu karışım arara iyice sallanır ve sarımsağın içerisindeki tentürü çıkarılır.  Bu sürenin sonunda, şişenin içerisindeki sıvı başka bir kaba alınır.

Please follow and like us:
Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir