31 Ağustos 2014

Bahar yorgunluğu

Güneşli ve ılık bahar günleri gelirken, beraberinde üzerimize afiyet bir yorgunluk da getiriyor. Bir yanda kuşlar ötedursun, diğer yanda doğa uyanıp tomurcuğa dururken, enerji ve hayatla dolup taşmamız gerekirken neyin nesi bu yorgunluk diye kendinizi hırpalamayın. Baharın doğal yan etkisi olan bu yorgunluktan kurtulmanın yolları var. 

Bu mevsimde yaşanan tüm yorgunlukları bahar yorgunluğuna bağlamamak gerekiyor. Bahar yorgunluğu, kronik yorgunluktan daha çok ruhsal bir yorgunluk gibi. Vücut metabolizmasının hava değişimine uyum sağlayamamasından kaynaklanıyor.


Ama bahar gibi onu da hafife almamak gerekiyor. Çünkü, bahar yorgunluğu biyolojik rahatsızlıkları da tetikleyebiliyor.

Bahar yorgunluğuyla birlikte kas, omuz, sırt, boyun ve baş ağrıları görülebiliyor ve ilerleyen yorgunlukla birlikte uyku ve konsantrasyon bozukluklarına rastlanıyor. Ayrıca stres ve gerilime bağlı olarak bağırsak ve mide rahatsızlıkları da baharı çekilmez yapıyor. Peki, bu cıvıl cıvıl mevsimi yorgun hissetmeden, daha mutlu geçirmek için neler yapılabilir?

Baharı mutlu geçirmek için öncelikle beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzına özen gösterilmesi, monotonluktan uzaklaşılması gerekiyor.

Şehir hayatı, gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu gibi faktörlerin de etkisiyle gitgide artan bir yorgunlukla başınız dertteyse B ve C vitaminlerinden, magnezyum, potasyum ve çinko desteğinden faydalanabilirsiniz. Gevşeme egzersizleri de enerjik hissetmeniz için oldukça önemli. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye ağırlık verip, günde 2 litre civarında su içip, iyi ve kaliteli bir uyku düzenini sağlayarak yorgunlukla başa çıkabilirsiniz. Ayrıca, sigara, alkol ve kafeinden de mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Sabahları yürüyüş yapıp ılık duş almak, yağlı yemeklerden uzak durmak, akşamları hafif yemekler yemek de bahar rehavetini üzerinizden atmaya yardımcı olacak faaliyetler. 

Ancak, unutulmaması gereken en önemli konulardan biri stresten uzak durmak. Çoğu sağlık sorununun ana sebeplerinden biri olan stres, baharda yaşadığımız yorgunluğu da artırıyor. Elinizden geldiğince stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Yatağa girmeden önce günlük düşünce ve endişelerden uzaklaşmak için güzel bir film izlemek ya da biraz kitap okumak işe yarayabilir. Her mevsim başlangıcında yaşanabilecek duygusal travmalardan da kendinizi uzak tutmanızda fayda var. Unutun tüm sıkıntıları; kendinizi bol bol açık havaya atın, derin nefes alın, rahatlayın..


Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir