27 Kasım 2014 Depresyonu tetikleyen besinler

Depresyonu tetikleyen besinler

İngiltere beslenme uzmanlarının yaptığı araştırma sonucunda yiyeceklerinde insanların depresyona girmelerinde aktif rol oynayabileceğini çıkardı. Araştırma sonucunda özellikle nişastalı gıdaların yanı sıra şeker, meyveler ve yağlarında insanları depresyona sokabileceğinin altı çizildi.

Araştırmayı yürüten İngiliz beslenme uzmanı  Dr. John Briffa’ya göre bedenin tüm sağlığının (fiziksel. Zihinsel) besinlerle yakın alakalı olduğunu söyledi. Bu yüzde ruhsal olarak oluşan çoğu durumların besinlerle yakından alakalı olduğunu ve bu besinlerin neler olduğunu aktardı.

İşte bilimsel verilere dayanılarak depresyona sokan besinler: 

Kan şekerin düzenlenmesi için genelde meyvelerin tüketilmesi önerilir. Meyvelerin içerisinde bulunan früktoz(meyve şekeri) kan şekerinin dengeli olarak yükselmesini sağlamaktadır. Bu yüzden kan şekerinin dengesinde önemli rol üstlenir. Fakat früktozun fazlası da karın bölgesine yerleşerek tansiyonun yükselmesine sebep olabilir. Buna metabolik hastalık tablosu denilmektedir. Früktoz bakımından en zengin meyveler üzüm ve elmadır. Uzmanlar özellikle bu meyvelerin tüketimine dikkat edilmesinin altını çizmekteler. Ayrıca asitli içecekler, aromalı yoğurtlar, şekerlemeler, kuru pastalar, kahvaltı gevreklerinden uzak durulmasını ve früktoz bakımından fazla zengin olmayan(çilek) meyvelerin tüketilmesinin öneriyorlar.

En Önemli Düşman: Nişasta

 

Hemen her gün en az birinden tüketilen makarna, pilav, patates gibi nişasta bakımından zengin besinlerdir. Ancak şeker(glikoz) moleküllerinden oluşan bu yiyecekler fazla kilolarda ve yüksek tansiyonda başroldedirler. Bu sebeple yenilen öğünlerde karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmekte fayda vardır. Özellikle et, balık ve yumurta gibi protein bakımından zengin besinler kan şekerini dengede tutmada önemli roldedirler.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir