14 Eylül 2014

Diyet, Zayıflama, Kilo Verme ve Sağlık..

İnsanların sağlığını, kilosunu, güzelliğini, vücut esenliğini dengede tutmak ve dengesini idame ettirmek için uyguladıkları methot ve beslenme şekillerine diyet denir..

Diyet yapmaya karar verdiğimizde karşımıza çıkan ilk sorunlardan biri neyi ne kadar tüketmemiz gerektiğidir..

diyet,

Günlük olarak kaç kaloriye ihtiyacımızın olduğu, almamız gereken yağ miktarı, karnımız acıktığında ne yiyeceğimiz, kalsiyum ihtiyacımızı nasıl karşılayacağımız, demir ihtiyacını nasıl karşılayacağımız, karaciğer ve bağırsak temizliğini nasıl başaracağımız gibi birçok soru aklımızı kurcalamaya başlar.

.

Şimdi diyetle alakalı sıksık karşımıza çıkan sorular ve bunların cevaplarını bulmaya başlayalım..

1-Kolesterolü olanların sıksık sorduğu bir soru, yumurta kolesterolü yükseltirmi, kandaki yağ oranını artırırmı?

Bu ne kadar yumurta tüketildiğine bağlıdır.. herşeyin azı kâr çoğu zarardır bildiğiniz gibi.. en faydalı besini dahi ölçüyü tutturamadığınızda artık zararlı hale gelmeye başlar.. Yumurta da kolesterol için öyledir. Hatta Yumurtada, vücudumuzun ihtiyacı olan proteinlerden k vitamini riboflabin ve selenyumu bolca içeren ve sağlamamızda çok ama çok önemli bir depo görevi üstlenir.. Bazı araştırmalara göre bir yumurtada ki kolesterol miktarı 210-213 mg civarlarındadır.. bu da bize gösteriyor ki haftada 2 yumurta yemenin zararı değil aksine faydası bile olacaktır..

2- Günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını merak ediyorsanız buna da kısaca değinelim.. Yani g ünde kaç kalori almalıyım, kaç kaloriye ihtiyacım var diyenlere güzel bir kaynak olacaktır..?:

işin başında şunu söylememizde fayda var. insanın vücudundaki her yarım kilo için dengeli bir beslenme için 10 kaloriye ihtiyacı vardır.. yani 1 kilo için 20 kaloriye ihtiyacımız vardır.. normal bir bayan 60 kilo ise bu bayanın alması gereken ortalama kalori miktarı 1200 kalori olarak karşımıza çıkar.. ancak bu ham ihtiyaçtır.. ama çalışan, aktiviteleri yüksek olan bir insan için yaptığı işe göre 400-500-600-700 kalori daha fazla alması gerekir.. yani 60 kilo olan bir iş kadını günde yaklaşık 1700 kaloriye ihtiyaç duyar.. peki bu kiloyu nasıl eriteceğim diyenlere bir cevap bulalım.. 10 kalori vücudumuzdaki yarım kiloluk bir parçanın ihtiyaç duyduğu miktardır.. ancak 2 kilom fazla diyenlere önerimiz dengeli beslenmelerini desağlıklarınıda kaybetmemeleri için 2 hafta içinde 1000 kalori eksik almalarıdır.. yani haftada bir kilo vermek için bir hafta içinde kalori miktarı olarak 500 kalori eksik almak yeterlidir ve gayette basittir değil mi? fazla abartmadan günde 250 kalori indirerek de bir hafta sonunda yaklaşık 4 kilo verebilirsiniz..

3- Kilo vermek isteyen birinin bir gün için ne kadar yağ alması gerekir sağlığını kaybetmemesi için?

Günlük ihtiyacımız olan kalorinin yüzde 15 gibi bir oranı yağlardan sağlanıyor.. diyet yapıyor olsanız bile bu geçerlidir.. bu miktarda obeziteyi, şeker hastalığını yani diyabeti ve kalp krizini önlemek için yeterli bir miktardır.. günlük 1200 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız günde 50 gramlık bir yağ almak yeterlidir..

4- Karbonhidratlar egzersiz için de çok önemlidir.. bunun nedeni nedir?

Vücudumuzda glikojen olarak depolanan karbonhidratlar, kas gücünü arttırmada son derece önemli rol oynar. Ayrıca, aşırı olmamak kaydıyla vücudumuzda depoladığımız yağlar da aynı etkiyi gösterir. Kas gelişiminde önemli rol oynayan glikojeni vücudunuza tedarik edebilmek için, egzersiz çalışmalarınız sonrası karbonhidrat içeren yiyeceklerden yemelisiniz. Mesela 90 dakikalık bir egzersiz sonrası, fırınlanmış patates, bir porsiyon meyve veya kepekli krakerler iyi birer seçim.

5- Kahvedeki kafein kemiklerimi zayıflatır mı?:

Hayır. çok aşırı miktarda kahve içmiyorsanız böyle bir durum söz konusu değil. Gene de kafeinin kemikleriniz üzerindeki zararlı etkilerinden endişe duyuyorsanız, kahvenizi sütle içmeyi deneyin.

6- Hiper tansiyonu olmayanların tuza dikkat etmeleri gerekir mi?

Tuz, şeker ve un, üç zararlı beyaz. Bu nedenle, kullanacağınız tuz hep az olmalı.

7- Vücuda faydalı sebzeler nelerdir? Besleyici değerleri bakımından vücudum için en yararlı 5 sebze hangisi?:

İster koyu yeşil olsun isterse kırmızı, isterse portakal rengi veya sarı, bütün sebzeler harika birer besleyici ve vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getiriyorlar. Herbirinin ayrı yararları olmakla birlikte, düzenli olarak alındıklarında vücudumuz için en yararlı sebzeler şunlar:

Ispanak, iyi bir folik asit kaynağı, kansere karşı koruyucu etkisi var, A vitamini ve kalsiyum içeriyor; havuç, mükemmel bir A vitamini kaynağı; tatlı patates, A ve C vitaminleri içeriyor; brokoli, A ve C vitaminleri ile folik asit içeriyor; sarımsak, kansere karşı etkili pitokimyasallar içeriyor.

8- Kolesterolü düşüren yiyecekler, sebze ve meyveler hangileridir?

Lif bakımından zengin sebzeler, sözgelimi yulaf, fasulye ve soyalı besinler, kolesterolü düşürüyor. Bunlar, kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahip bulunuyor. Kolesterolünüz yüksekse, özellikle az yağ içeren bir diyet yapmalısınız. Aldığınız yağ miktarını azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı öğünler yemelisiniz ve kırmızı eti azaltmalısınız. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden de yağsız olanları tercih etmelisiniz.

9- Günde Kaç bardak Su İçilmeli? Yada Günlük kaç litre su içilmeli? Günde 8 bardak su içmek Faydalımıdır?

Vücudumuzda oluşan en temel kimyasal reaksiyonların tümü suya gereksinim duyar. Su; sindirimde, metabolizmanın düzenlenmesinde, vücut ısısının ayarlanmasında, kan basıncında ve fitness performansında direkt etkilidir.

10- Diyet Yaparken Karnım acıkırsa bunu nasıl giderebilirim?

Bunu tamamen geçiremezsiniz; fakat kendinize en zararsız biçimde üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için, diyetisyenlerin belirledikleri stratejilerden birini deneyebilirsiniz. Dilediğiniz yiyecekten ufak miktarlarda yiyerek açlığınızı gidermeye çalışın. Canınızın çektiği yiyeceklerin benzer diyet versiyonlarından deneyin. Hala açlığınızın önüne geçemediyseniz, arkadaşlarınızla birlikte olmayı ve açlığınızı aktivitelerle unutmayı deneyin.

11- Şeker Kilo yapar mı? Şeker şişmanlatır mı?:

Teknik olarak yağ içermediğinden, hayır. Şeker, saf karbonhidrattan oluşur ve biz bu ihtiyacımızı aynı şekilde ekmekten, meyvelerden de karşılayabiliriz. Ama tabii ki şeker kalori içerir. Bazı şekerli yiyecekler, sözgelimi kurabiyeler ve krakerler, aynı zamanda yağ da içerir. O halde, çok fazla şekerli gıda tüketimi kısa sürede yağ birikimleri olarak vücudumuzda yerini alacaktır.

12-Vücudumuz için En sağlıklı yağ hangisi? ve Diyet yaparken en iyi performans elde etmek için hangi yağı kullanmalıyız?

Zeytinyağı kesinlikle en sağlıklı olanı. Zira, doymuş yağ oranı düşe aynı etkiyi gösterir. Kas geük, doymamış yağ oranı yüksek rafine bir yağ. Göğüs kanseri riskini azalıyor ve kolesterol üzerinde kötü etkileri bulunmuyor. Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlar damar tıkanıklığına sebep olur ve böylece yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini arttırır. Hidrojene bitkisel yağ gibi kimyasal reaksiyonlardan geçirilmiş yağlar da kolesterol üzerinde kötü etkilerde bulunur. Yumuşak doymamış margarinler diyet yaparken en uygun seçim. Eğer tereyağı konusunda ısrarcıysanız, light çeşitlerini zeytinyağı ile birlikte kullanmanızda fayda var.

13- Metebolizmayı hızlandıran ve güçlendiren yiyecekler, şifalı bitkiler, meyve ve sebzeler varmı nelerdir?

Hayır. Söylenildiğinin aksine, balarısı polenleri ve greyfurt da böyle bir etkide bulunmuyor. Bazı baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı doğru olsa da, bunun vücut üzerindeki etkileri oldukça zayıf. Eğer metabolizmanızı güçlendirmek istiyorsanız, ağırlık kaldırma egzersizleri sizin için çok yararlı olacaktır. Kaslarınızı zorlayarak kaldırdığınız her yarım kilo için günde 35 kalori yakabilirsiniz.

14- Çok az yağ kullanmak zararlı mı çok az yağ yemek mümkün mü?:

Tıpkı bir araba gibi, vücudumuz da hareket etmek için yağa gereksinim duyar. özel olarak yağ asitleri, hücre onarımında ve yenilemelerinde de iş görür. Et, balık, fındık gibi besinlerden aldığımız yağlar, aynı zamanda hormonları düzenleyici ve sinir sistemini güçlendirici etkilere sahip. Her ne kadar çoğu uzman günlük kalori miktarının yüzde 15’inin yağdan karşılanması gerektiği görüşünde birleşse de, yapılan son araştırmalar, yüzde 10’un da yeterli olduğunu gösteriyor.

15- Acıktığım zaman neden çekilmez bir insan oluyorum?:

Kötü gününüzde olsanız dahi, dayanılmaz olmanızın sebebi, fizyolojik olarak açlığınızdan ileri geliyor olabilir. Vücuttaki kan şekeri düştüğünde, otomatik olarak kanınızdaki adrenalin ve daha birkaç hormonun işlevi de azalır ve bunun sonucu sinirlilik, kan basıncınızın artışıyla doğru orantılı olarak gerginlik görülebilir. Eğer sık aralıklarla azar azar yemek yemeye vakit ayıramıyorsanız, yanınızda bir meyve veya atıştıracak krakerler taşımanızda yarar var.

16- çok hızlı kilo vermek yani Hiçbir şey yemeyerek zayıflamak tehlikeli mi?:

Bu tarz girişimler son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücudunuz iki günden fazla aç kaldığında, karbonhidrat ve protein gibi en temel ihtiyaçlarını kaslardan karşılamaya kalkacaktır. Ayrıca büyük su kaybına da rastlanır. Bunun sonucu olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntı gibi olumsuz belirtiler görülebilir. Aç kalınan süre arttıkça, oluşması muhtemel tehlikeler de daha ciddi boyutlar kazanacaktır.

17- Baharatlı yiyecekler ülser yapar mı?:

Yapılan araştırmalar, peptik ülserin gerçek sebebinin mideye yerleşen bir bakteri olduğunu gösteriyor. Günümüzde ülser tedavisinde diyet yanında bu bakteriyi etkisiz hale getiren ilaçlar da kullanılıyor.

18- ızgara kanser yapar mı? Izgaranın kansere yol açtığı doğru mu?:

Direkt olarak hayır; ama kanser riskini arttırdığı doğru. Biftek, tavuk gibi et yağları kömür üzerine düştüğünde çıkan dumanın kanserojen etkileri olduğu biliniyor. Yapılan çalışmalar, mangaldan önce etleri marine etmenin bu tehlikeyi azalttığını gösteriyor. Diğer bir sağlıklı yöntem de etleri önce mikro dalgada pişirip en son mangalda çevirerek servise sunmak.

19-Uyumadan önce yemek yemek kilo yaparmı , Gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmak zararlı mı?:

Gece yarısı yediklerinizi sindirmeniz iyice zorlaşır. Hele bir de yedikleriniz abur cubursa. Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak istiyorsanız meyve veya bir kase yoğurt yemenizi ya da bir bardak süt içmenizi öneriyoruz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

konya escort antalya escort porno izle porno izle escort türkçe altyazı porno porno seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri
kartal escort alanya Escort maltepe escort porno izle manavgat escort