9 Eylül 2014

Elmanın Sağlığınız ve Zayıflamanıza olan Faydaları

İnsanların en çok tükettiği meyveler sorulunca hiç kuşkusuz akla ilk olarak elma gelmektedir. Hem içerisinde bulundurduğu vitaminlerin fazlalığı hem de lezzet açısından yeterince tatmin edici olmasıyla özellikle ülkemizde bol miktarda tüketilen elma aynı anda birçok hastalığa da iyi gelmekte. Son zamanlarda elma üzerinde yapılan çalışmalarda bu meyvenin içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde cilt yaşlanmalarını engellediği kanıtlanmıştır. 2011 yılı içerisinde hayvanlar üzerinde elmanın etkisi konulu çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda yaşlı hayvanlara yedirilen elmanın ölüme sebep olan genlerin azalmasını sağladığı, toksinlerin neden olduğu erken ölümlere de engel olarak dokulardaki hasarları onardığı kanıtlandı.

Yaşlanmanın en temel nedenleri olarak oksidatif stres, inflamasyon ve glikasyon gösterilmektedir. İşte bu nedenleri önleme özelliği olan elma vücuda alınan tehlikeli yağların yakımı da sağlamaktadır. Günlük düzenli olarak tüketilen elma yüksek kan şekerinin neden olduğu ciltteki yaşlanmaları gidermektedir. Ayrıca elma içerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller, kanserojen etkiye sahip maddelerin hücrelere girmesini engelleyerek, tümör hücrelerinin gelişip yayılmasını engellemektedir. Özellikle elma kabuğunda bulunan kimyasallar son zamanlarda kanser mücadelesinde etkin olarak kullanılmaktadır.

elmanın faydaları

Bağırsak konusunda sorunları olan kişilere de en çok önerilen meyvelerden birisi de yine elmadır. Elma özellikle iltihaplı bağırsak hastalıklarını engelleyen bir koruyucu görevi görürken, sindirimi rahatlatması ve hazmı kolaylaştırmasıyla da kabızlık problemi çekenlerin sorunlarına çözüm oluyor.

Kolestrol problemi olan kişilerin de bol miktarda elma yemesi önerilmektedir. Elma içerisinde bulunan polifenoller sayesinde trigliserid emilimini daha kolay sağlayarak, yağların daha hızlı parçalanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kolestrol emilimini de engelleyen elma, bu sayede kötü kolestrolü düşürmeye yardımcı oluyor.  DNA hasarının onarılmasında da yardımcı olan bu meyve glikasyonun ( şekerlenme ) sebep olduğu yıkıcı etkilileri de çok büyük oranlarda azaltmaktadır. Bu konuda yapılan tıbbi çalışmalarda elmanın glikoz akımını yüzde 52 oranında azalttığını kanıtlamıştır. Her sabah kahvaltılarınızda içecek olarak elma suyu ve meyan kökünü karıştırıp içmek, diyyabeti ve kardiyovasküler hastalığı olmayanlarda mide kanserini önemli ölçüde yok ettiği de yine yapılan bu çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir