28 Ağustos 2014

Eski formuma nasıl kavuşurum

Anne adaylarını en çok düşündüren konular arasında kuşkusuz ki doğum sonrasında eski formlarına nasıl ve ne zaman kavuşabilecekleri sorusu da geliyor. Anneler doğum sonu yapacakları hafif hareketlerle en erken üç ay sonra eski formlarına dönebiliyorlar. Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, aşağıdaki hareketleri her gün giderek artan sayıda tekrarlamanın olumlu sonuçları olacağını vurguluyor.

* İlk günlerde her saat başı ayak bileğini öne ve arkaya doğru bükerek kan dolaşımınızı kolaylaştırın.

* Yine ilk günlerde dizleriniz bükük halde sırtüstü yere yatarak nefes alırken bütün gücünüzle karnınızı içeriye çekin ve 10a kadar sayın.
Rahatlayın.

KASLARINIZI SIKIN

* İlk haftanın sonunda: Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. İdrar tutar gibi kaslarınızı sıkın ve içinize doğru çekin. Bu halde kalın ve 10a kadar sayın. Rahatlayın. Tekrar yapın.

* İkinci haftanın sonunda: Sırt üstü yatıp dizlerinizi bükün. Ayaklarınız yerdeyken kollarınızı karnınızda kavuşturun ve ellerinizle karnınızı itin. Başınız ve omuzlarınızla vücudunuzu kaldırmaya çalışın. 10a kadar sayıp rahatlayın. Tekrar yapın.

* Üçüncü haftanın sonunda: Sırtüstü yatarken dizlerinizi bükün. Bacaklarınızı hafifçe ayırın. Kollarınızı öne uzatarak dik olarak oturun. Dengeyi bozmadan bacaklarınızı hafifçe uzatın. Sırtınızı geriye doğru kaydırın ve 10a kadar sayın. Kollarınız öne doğru gergin dururken, rahatlayın ve hareketi tekrar yapın. Harekete alıştıktan sonra kollarınızı dizlerinize doğru uzatarak sırtınızı yere daha çok yaklaştırabilirsiniz.

Kanamanın bitmesini bekleyin

Doğum sonrası cinsel ilişki konusunda ise Dr. İyigün şunları söylüyor Sezaryenle olsun normal doğumla olsun doğum sonu kanaması tümüyle bitmeden ilişkide bulunmak doğru değildir. Genel olarak döl yolunun iltihaptan koruyucu ortamı kanama sırasında etkilenir, mikropların üremesi kolaylaşır.

AKINTILAR KESİLMELİ…

Doğumdan sonra rahim de kolay iltihaplanır. Bu nedenle kanamanın bitmesini beklemek, iltihaplı hastalıklardan korunmak için doğru bir davranıştır. Kanama ve doğum sonu kanlı akıntılar kesilmiş, doğum kanalı iyileşmişse ve ağrı hissedilmiyorsa cinsel ilişkinin genellikle sakıncası yoktur.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir