10 Eylül 2014

Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ökkeş Gençay, birçok ailenin yaklaşan yaz tatili nedeniyle çocuklarını yaz spor okullarına göndermeye hazırlandığına dikkat çekerek, ailelerin çocuklarının spor ortamında sağlık problemiyle karşılaşmaması için önceden hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gençay, spor yapacak çocukların hangi branşta olursa olsun öncelikle bir uzman hekim tarafından kontrolden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Alerjik reaksiyonların mutlaka belirlenmesi gerektiğini ifade eden Gençay, çocukların aşılarının yaptırılarak, genel bir sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaz aylarının sıcak ve kurak geçeceğiyle ilgili uzmanların uyarıları dikkate alındığında spor yapacak çocukların sağlığına daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini kaydeden Gençay,

Aileler şunu bilmelidir ki, spor yapan kişinin vücudu harcanan enerjinin yüzde 80’ini ısıya dönüştürmekte ve ancak yüzde 20’sini hareket için kullanmaktadır. Vücut oluşan bu ısıyı terleyerek ve solumayla dışarı atmaktadır. Havaların çok sıcak olması durumunda vücut ısıyı atmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle çocukların spor yapacağı ortamlarda gölge olan mekanlar seçilmeli ve kavurucu sıcaklara karşı da sabahın erken saatleri ya da akşam serinliği saatleri seçilmelidir” diye konuştu.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir