4 Eylül 2014

Hem şişman, hem formda olmak mümkün mü

Medyanın şekillendirdiği güzel kavramı, bizleri de kendimizi şekillendirmeye programlıyor. Oysa mükemmel vücut diye bir şey yok.

Medyanın yönlendirdiği, ünlülere ve Kaliforniyada geçen Amerikan dizilerine kafayı takmış toplumumuzun inandırıldığının aksine mükemmel vücut diye bir şey yoktur. Resim gibi boyanmış, heykel gibi şekillendirilmiş vücutlar; medyanın, dergiler, bilbordlar ve televizyon yoluyla gözümüze soktuğu imajlardan ibaret. Fitness dünyası ve medya tarafından yaratılan güzel tanımı ortaya birtakım mitler çıkarıyor.

Oysa bunların çoğu gerçekten oldukça uzak. İşte bu rivayetlerden bazıları ve doğrulukları:

Rivayet: Hem şişman hem de formda olamazsınız.
Yanlış: Bazı insanların, genetik ve fizyolojik nedenlerden ötürü ince olmaları olası değil. Ancak bu, formda olamayacakları anlamına gelmiyor. Örneğin maraton yüzücüsü Lynn Coxun vücut yağ oranı yüzde 34; ki bu oran, orta derecede riskli obezlik göstergesi. Ancak kendisi diğer atletlerden daha az formda değil. Araştırmalara göre, kilonuz ne olursa olsun, sağlıklı olmanızın yolu egzersizden geçiyor.

Rivayet: Ağırlık çalışmak aşırı büyük kas yapar.
Yanlış: Ağırlık çalışmak, yağsız kasların ve yağ yakma kapasitesinin artmasını sağlar. Kaslarınızın büyüklüğünü ise, direnç ve tekrar açısından, ne şekilde antrenman yaptığınız belirler. Ayrıca hormonlarınızın da kaslarınızın büyümesinde etkisi büyüktür. Yani her ağırlık çalışanın aşırı büyük kasları olur demek yanlış bir genelleme olur.

Rivayet: Egzersiz öz saygıyı geliştirir.
Yanlış: Birinin bir egzersiz programına başlayabilmesi için pozitif düşünmeleri gerekir. Bugüne kadar pek çok araştırmacı, öz saygının egzersizle geliştiği fikrini ortaya atmış. Oysa son yıllarda yapılan ve 1880 denek üzerinde uygulanan bir araştırmaya göre gerçek aslında bunun tam tersi. Yani öz saygı, aslında düzenli egzersiz yapmak için bir ön koşul. Öz saygısı az gelişmiş kişilerde egzersize başlamak için yeterince motivasyon olmadığı görülüyor.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir