10 Eylül 2014

Kilo Almamak için Proteinleri Doğru Tüketin

Kilo almaktan korkan ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin Protein tüketimine çok dikkat etmesi öneriliyor. Uzmanlar özellikle et, yumurta ve balık gibi gıdalarda proteinin bol miktarda bulunduğu, çabuk kilo alanların bu yiyecekleri tüketirken kendilerini kontrol etmelerini bildiriyorlar.

İnternetten derlenen bilgilere göre, çabuk kilo alma problemi olan kişilerin özellikle bol miktarda protein içeren ürünleri tüketirken dikkatli olmaları tavsiye edilirken, et, süt ve yumurta gibi gıdaları ölçülü olarak tüketmeleri gerekiyor.

Uzmanlar, et, balık, fındık ve yumurta gibi gıdaların en çok protein içeren besinler olduğunu belirterek, bu gıdaların çabuk kilo almaya da neden olduğunu bildiriyorlar. doktorların önerdiği, kilo problemi yaşamamak için uygulanabilecek bazı püf noktaları şöyle:

“- İnce kesilmiş kırmızı eti yağsız teflon tencerede pişirin.

– Kıymayla yemek yaparken içine fasulye veya sebze ekleyin.

– Yediğiniz haftalık kırmızı et miktarını en aza indirin.

– Her türlü eti daha çok haşlama yöntemiyle pişirmeyi tercih edin.

– Tavuk veya hindinin derisi ayrılarak yenmelidir. Bir porsiyonluk tavuk veya piliçten alınan kalorinin yüzde 60’ı derisinde bulunur. Kanat ve but kısımlarını daha az yemeye çalışın.

– Haftada bir kez mönünüze balık yemeği ekleyin. Seçeceğiniz balığın somon veya lüfer gibi yağlı bir tür olmasına dikkat edin.

– Her türlü peynir çok fazla protein içerir. Bu nedenle az kalorili peynirler seçin.”

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir