31 Ağustos 2014

Kilo koruma yöntemleri

Bu ayki yazımda sizinle rejim ertesi kilomuzu nasıl koruyabileceğimizi paylaşacağım. Sizleri şimdiden duyar gibiyim. Çok güzel rejim ve spor yaptınız, ideal kilonuza indiniz ancak bu durumu nasıl koruyacağınızı bilmiyorsunuz. Kafanızda binlerce soru. Acaba kilo almamak için ömür boyu rejim mi yapmalı?

İşte, kilomuzu korumak ve tekrar kilo almamak için atmamız gereken birkaç önemli adım:

* İlk ve en önemli konu, kilo verirken uyguladığınız rejimdir. Eğer uyguladığınız rejim yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri çerçevesinde hazırlandıysa ve sizin yanlış olan beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirme yönündeyse hiç endişe etmeyin. Çünkü, artık yanlış beslenmeden ötürü almış olduğunuz kiloları geri almayacaksınız.* Rejimde olduğu gibi 3 ana, 3 ara öğün yemeye devam edin. Ara öğünlerde mümkün olduğunca Eti Form ürünleri, meyve, yoğurt gibi yiyecekler tüketerek metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyin.
* Rejim sonrası, almanız gereken günlük enerjiye birden bire değil, yavaş yavaş ulaşın. Size önerim haftada 200-300 kalori ilave ederek, günlük almanız gereken enerjiye ulaşmanızdır.
* Günaşırı tartılın. Böylelikle baskülünüzün ibresi sağa doğru kaymaya başladığında, hemen tedbirinizi almaya başlayabilirsiniz. Önerim, 1-2 akşam yemeklerinizi sadece çorba ve salatayla kısıtlamanız. Bu şekilde kontrollü bir sistemle hep aynı kiloda kalabilirsiniz.
* Bazı kişiler rejim sonrası kısa bir dönem 1-1,5 ay kadar yediklerini abartmalarına rağmen kilo almamaktalar. Ancak bu durumun rehavetine kapılıp #8220;artık benim kilom oturdu, yesem de kilo almıyorum#8221; deyip, normal beslenmesinin de üzerine çıkmaları yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Çünkü daha sonra hiç fark etmeden birdenbire, 3-4 kilo alınmaktadır. Size önerim, rejim sonrası hemen normal yeme düzeninize geçmemeniz. Az önce de belirttiğim gibi kalorinizi yavaş yavaş artırmanızda yarar var.
* Bir akşam yemeğindesiniz ve masadaki mezeler, ara sıcaklar, tatlılar enfes görünmekte. Bu durumda yapmanız gereken:

o Sevdiğiniz çeşitlerden tabağınıza azar azar alın. Büyük porsiyonlardan uzak durun.
o Ekmeği mümkün olduğunca az tüketmeye gayret edin. Özellikle kızarmış ekmek, tüketimi gereği miktar olarak daha fazla yenmektedir.
o Bol bol su için, sizi tok tutacaktır.
o Yemeğe çorba ile başlayın, salata ile devam edin.
o Cacık, yoğurt gibi kalorisi düşük ama sizi tok tutacak yiyecekleri tercih edin.

* Uygulanması gereken bir başka önemli nokta, normal öğününüzde almanız gerekenden daha çok kalori aldıysanız bunu dengeleyebilmektir. Bu sebeple, ucunu kaçırdığınız günü telafi etmek adına o günün akşamı ve ertesi günün öğlenini çorba, salata, zeytinyağlı, yoğurt, meyve gibi hafif yiyecekler yiyerek geçirip, fazlalıkları dengelemeye çalışabilirsiniz.
* Tatlı tüketiminiz haftada en fazla 2-3 porsiyon olmalı ve dondurma veya sütlü tatlılar gibi düşük kalorili, hafif çeşitleri içermelidir. Eğer tercihinizi şerbetli, ağır tatlılardan yana kullanacaksanız bu durumda haftada bir porsiyonu aşmamaya gayret ediniz.
* Her zaman olduğu gibi yürüyüş çok önemli. Günde 30-40 dakika tempolu yürüyüşü hayat tarzınız olarak benimsemeye çalışın.

Hepinize sağlıklı ve formda günler diliyorum.

Esra Kurtuluş
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir