4 Eylül 2014

Kilo vermek çok kolay!

Kilo vermek için yapılması gereken ilk şey kendinize güvenmek… Azim ve karar da bu güvenin ardından geliyor. Dr. Murat Topoğlu “Eğer kilolarınız 5-6 kilo fazla ise kendi başınıza yapacağınız akıllı diyetler ve egzersiz sonucu bunları verebilirsiniz. Ancak 5-6 kilodan fazlanız varsa mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolü altında kilo vermeniz gerekir” diyor.

Hormonların etkisi

Hormon bozuklukları, şeker hastalığı, troid bezinin az çalışması, kan şekeri düşüklüğü kilolarınızın sebebi olabilir. Öncelikle bunun araştırılması ve uygun şekilde doktor gözetiminde ele alınması gerekir.

Ancak altta yatan bir rahatsızlık yoksa ve yanlış beslenme, hareket azlığı gibi sebeplere bağlı olarak kiloluysanız bu konuda da dikkatli adımlar atmalısınız ki kesin sonuca ulaşın.

Neden şişmanlarız?

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiyede 25 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık 40ı, erkeklerin ise 20si fazla kilolu sınıfına giriyor. Bu durum aslında bir anlamda gelişen teknolojinin bir sonucu…

Televizyon ve radyolar bizi sürekli oturmaya, asansörler merdiven kullanmamamıza, otobüs ve arabalar da yürümemize engel oluyor. Sonuç ise harcamamız gereken kaloriyi, enerjiyi tüketemeyince aldığımız kaloriler fazla gelip yağa dönüşüyor, bu da kilo almamıza neden oluyor.

Çalışanların çok hızlı yemek zorunda kalması, genellikle ekmek veya sandöviç arasına konulan peynir, sucuk, mayonez, ketçap gibi kalorisi yüksek besinleri bir arada tüketmesi de kiloların bir nedeni…Oysa sağlıklı beslenme, doğumdan ölüme kadar devam etmesi gereken bir alışkanlık…

Bunları bilin;

– Sıcak suyun metabolizmayı hızlandırıp fazla kilo verdirdiği doğru değildir.

– Sabahları sıcak suyun üstüne limon sıkıp içince zayıflayacağınızı düşünmeyin.

– Piyasada bulunan zayıflama çayları adı altında satılan çayların kullanılması yanlıştır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir