19 Eylül 2014

Kırışıklıklardan kurtulma

Derimiz yaşantımızın izleriyle doludur. Bebeklerin derilerine bakıldığında pürüzsüz bir cilt görürüz. Çünkü insanoğlu yaşlandıkça deri de yorulur ve ortaya istenmeyen görüntüler çıkar.

Lekesiz derinin bazı yerlerinde kuruluk bazı yerlerinde aşırı yağlan­ma gözeneklerde belirginleşme, kırışıklıklar, yer kahverengi lekeler, kır­mızı lekeler oluşur. Uzun süren kaşıntılı hastalık­ların sivilcelerin, hamileliğin, güneşin, mimikle­rin izleri gelir yerleşir derimize.

Çoğu kez dert olur, bu izler ortadan kalksın diye uğraşırız.

Bir gazetede okuduğumuz haberle irkiliriz. Falanca kişi falanca bir aletle özel bir takım “bitkisel” ka­rışımla lekeleri, kırışıklıkları anında ağrısız acısız geçirmektedir. Sarılırız telefona, randevu alırız, gideriz görüşmeye. Siz hiç merak etmeyin pırıl pırıl olacaksınız diye başlayan bir açıklama din­leriz. Kimimiz inanır, kimimiz kuşkulanırız. Tabi ki tamamen gençleşebilmek mümkün değildir. Doğanın kanunu bu kırışıklıklar vücutta olmak zorundadır.

Kırışıklıklar zaman içinde cildin yorulması ile ortaya çıkarlar. Bazı yerlerde ise yüzü aşağı çeken kaslarında etkisi vardır.

Kırışıklık olmaması için neler yapılabilir?
İlk önce kırışıklık oluşturabilecek nedenler be­lirlenmeli ve buna yönelik tedbir alınmalıdır. Ge­ce süreceğimiz nemlendirici kremin kırışıklık ve leke tedavisi açısından son derece önemi büyük­tür. Hafif soyucu özelliği olan, bu özelliği nede­niyle deride yeniden yapımı hızlandıran kremlerin gece kullanılma­sında yarar vardır. Gündüz güneşten koruyucu özellikle nemlendirici kullanılabilir.

Masaj uygulanabilir sigara içilmemelidir. Işıktan rahatsızlık duyuluyorsa ışığa karşı hassasiyet oluşturucu maddelerden sakınmak ve güneş gözlüğü kullanmak uygun olur. Bol su içilmeli. Unutulmamalıdır ki su cildin besleyici kaynağıdır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir