9 Eylül 2014

OBEZİTENİN SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI VE ÖNLEME YOLLARI

Dünya da fastfood tüketimi hızla artmaktadır ve bundan dolayı obezite çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Obezite, insan bedenindeki yağ hacminin artması ve bunla birlikte yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji birikimlerinin ciddi oranda artması ve akabinde ciddi rahatsızlıkları peşinde getirdiği ciddi bir hastalıktır.

Peki  fazla kiloların sağlımız üzerinde ki tehditleri nelerdir.Vücutta gereğinden fazla yağ depolamak kroner arter hastalığı,safra kesesi hastalıkları, uyku apnesi, astım, toplumsal huzursuzluk, kas –iskelet bozuklukları, artirit ,kanser,hipertansiyon,kalp hastalıkları ve damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarını tetiklemektedir.

Eğer kilolu biri olmakta ısrarcı olursak ilerleyen yaşlar da karşımıza çıkabilecek hastalıklarla genç yaşlar da mücadele etmeye başlarız.Ayrıca fazla kilolar erken yaşlanmamıza da neden olmaktadır. Fakat tüm bu tehlikelere karşın tüm dünya da obezite ve fazla yağlanma her yıl artış göstermektedir özelikle batı toplumların da obezite hızla yayılmaktadır.Her yıl obezite yüzde 4 ile yüzde 5 arasında artış göstermektedir. Alınan bunca önleme ve gösterilen mücadeleye rağmen elde edilen sonuçlar pekte iyi değildir.

 

Obeziteyi önlemenin yolu en başta anne karnında başlamaktadır. Bilindiği üzere beslenme anne karnında başlamakta ve ölünceye kadar devam etmektedir. Obezite genellikle çocukluk çağında dengesiz ve sağlıksız beslenildiğinde daha sık görülmektedir. Bunu için bebek ve çocuk beslenmesi önem arz ediyor. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken bir insan olabilmesi için düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Çocukluktan itibaren dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar şunlardır;

-Çocuklar bebeklik döneminde olabildiğince anne sütü ile beslenmeli ve anne sütünün önemi vurgulanmalıdır.

-Çocuklara her gün kahvaltı etme alışkanlığı aşılanmalıdır.

-Televizyon izleme, bilgisayar oyunları gibi pasif ev içi oyun faaliyetleri kısıtlanmalı.

– Okul kantinleri çocuk sağlığına ve çocuk beslenmesine uygun olarak düzenlenmelidir.

-Kademeli bir şekilde fastfood tüketimi azaltılmalıdır ve mümkünse bu tarz yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir