8 Eylül 2014

Oturduğunuz yerden 800 TL v.b kazanın yalanı!

Son zamanlarda internette neredeyse herkesin karşılaştığı bir iş teklifi bu. Oturduğunuz yerden para kazanın şeklinde cazip bir sloganla özellikle bayanları hedef tahtasına oturtan bu teklif aslında pek de güvenilir değil.

Bu konuda güvenilir şirketler yok mu? Elbetteki olabilir. Mesela evinizde çapka, takke, örgü, elişi gibi işler yaparak para kazanmanıza olanak sağlayan şirketler mevcut. Devlet teşvikleride mevcut kadınlar için. Evlerin iş yeri açma ya da küçük işletmeler oluşturmaları, evlerini küçük birer kobi haline getirmeleri için bir çok teşvik mevcut.

Krediler ve hibeler veren banklar mevcut.

Kosgeb gibi kuruluşların bu konuda hibeleri var: kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Haberler.aspx?ref=488

İş kuran kadınlara 30 bin tl verileceği ile alakalı haberler de mevcut: turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/139872.aspx

Böyle büyük bir parayla fikriniz ve gayretiniz de güzel ise uçmanız işten bile değil.

işveren kadın

Fakat başlıkta bahsettiğimiz konu tamamen farklı bir mevzu.

Şöyleki; internette bir çok ilan görmeniz mümkün. Oturduğunuz yerden bin lira, 1500 TL, 800 tl kazan gibi bir sürü yalan haber mevcut.

Kadını kullanmak üzerine kurulu bu tür ilanlar tamamen kötü niyetle yapılan işlerdir. Burdaki haberde de görebileceğiniz gibi Kadınların kamera karşısında durup sohbet sitelerinde ücretli odalara giren kadınlar ücret ödeyen erkeklerin verdiği paradan komisyon alıyorlar. Belli bir saate göre para kazanmayı vaadeden bu tür işlere rağbet etmemeniz en doğrusu olacaktır.

kolay-para-kazanma-yalanı

Bakın yapılan teklife:

“güvenli ve saygın şekilde; yüzü görünmeyen bayan görüntülü sohbet operatörü aranıyor”

“İsteyenin yüzü görünür. İnternetteki özel odada ne yaparlarsa yaparlar”

 

Bu tür teklifler asla güvenilir olmamakla birlikte çevrenizdekileri de mutlaka uyarın.

Ülkemizde neredeyse her gün telefon aracılığı ile kandırılan binlerce tl parazı çalınan insanlar var. Hatta geçen sene beni de aradılar. Güya bir sigorta şirketine telefondan sesli onay vererek bireysel sağlık sigortası yapmışım.

dolandırıcı sigorta şirketi

Akıllarınca bir de güzel teklifte bulunuyorlar.

Efendim diyor telefonun diğer ucundaki şahıs.

Normalde 800 tl borcunuz var ama eğer şimdi öderseniz 650 Tl gibi bir ücret ödeyerek borcunuz sıfırlanacaktır. diyor. Bende sesli onayı bana dinletin dedim. Yok dinletemem şuan farklı bir birimde filan gibi bi sürü saçma sapan bahane ürettikten sonra kendisinin dolandırıcı olduğunu söyledim.

Hakkınızda hukuki süreç başlatacağız demez mi bide 🙂 Başlatmazsan adam değilsin dedim kapattım telefonu 🙂

Ülke olarak bilinçli kullanıcılar olmamız şart. Böyle oyunlara gelmemek için lütfen arkadaşlarınızı ve çevrenizdekileri de uyarın ve bu konuyu lütfen paylaşın.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir