8 Eylül 2014

Rahatlatan ve Zayıflatan egzersizler Resimli

Merhaba arkadaşlar,

Dünya artık sadece fiziksel değil psikolojik ve duygusal anlamda da insanı çok ağır bir şekilde yoran bir mekan oldu. Fabrika bacalarından çıkan zehirli dumanlar, Sayıları milyonlarla ifade edilen taşıtlar, her tarafa savrulmuş atılmış çöpler, zararlı ve yıkıcı atıkların denizlere, parklara, ormanlara atılması dünyanın yaşanabilirliğini azaltmış bulunmakta ve insanlar beyin ve fiziki olarak her yün yıpranmaya maruz kalmakta.

“Kıyamet koparken elinizde bir ağaç olsa yine de o ağacı dikin” diyen bir peygambere inanan bir toplumun ağaçlık alanları, parkları, denizleri nasıl kirlettiklerini şöyle bir çevrenize bakarak görmeniz mümkün.

Mangal yapmaya gittiğinizde mangalı yeşilliklerin, çimlerin üstüne koyup yakmak bile çok büyük bir zarar veriyor çevremize.

Ağaçlara asılan salıncaklara çocuklar değil 90-100 kiloluk ebeveynler binip sallanıyor ve dallar kırılıyor.

Bu söylediklerim size çok basit gelebilir fakat çevre felaketleri bu küçük olarak gördüğümüz şeylerden oluştuğunu bilmenizi isterim. Bu tür ufak gördüğümüz şeyleri bir süre sonra kanıksıyoruz ve çok daha büyük sorunları da artık yadırgamaz bir hal alıyoruz.

Bunları neden anlattığıma gelince, artık çevremiz bizi fiziksel olarak psikolojik olarak çok yoruyor. Biz bunlarla nasıl mücadele edeceğiz? İlk olarak çevremizi bizi yormayan bir hale getirerek başlayabiliriz. Bahçemize ağaç, bahçemiz yoksa balkonumuza çiçekler ekerek buna katkıda bulunabiliriz.

Egzersizler konusu çok farklı amaçlarla uygulanan bir konudur. Fizik Tedavi maksadıyla uygulananlar olduğu gibi, zayıflatan ya da kas gevşetici özelliği olan, eklem ve kasları daha rahat hareket ettirebilen egzersizler mevcut. Bu konumuzda tüm bu egzersizlerden bahsedeceğiz.

Masabaşı çalışanlar için Egzersizler

Bu egzersiz ile bileklerimiz, ellerimiz ve parmaklarımız kireçlenmelere karşı etkili bir şekilde hareket etmiş olacaktır.

egzersiz2

Bu egzersiz kaburga etrafındaki kasların, kolların ve omuzların hareket etmesini sağlıyor.

egzersiz3

Bu hareket omuz ve kollarımızı hareket ettirdiği kadar belimizi de hareket ettiriyor. Yorgunluklara çok iyi gelen bir egzersiz.

egzersiz4

Ellerimizi bilhassa kol eklemlerimizi hareket ettirirken kolları aşağı indirip kaldırıyoruz.

egzersiz5

Omuzlarımızı hareket ettiren ve kulunç dediğimiz omuz kısımlarını hareket ettiren hareketler.

Boyun fıtığı olanlar biraz daha dikkatli yapsın bu hareketi. Boyun ağrıları ve boyun kısmında yorgunluğu olanlar görüldüğü gibi ellerinide arkada bağlayarak bu hareketi yapabilirler.

egzersiz7

Dirsek ve el parmakları için bu hareketler yapılabilir.

egzersiz8

Yine el ve dirseklerimizi çevirerek kolları daha rahat hareket edebilen ve dirençli bileklere kavuşabiliriz.

egzersiz9

Oturduğumuz yerden yapabileceğimiz bir hareket. Bir eli kaldırırken diğer eli indiriyoruz. ve sonra da diğer el için aynısını yapıyoruz.

egzersiz10

Önce ayak ayak üstüne atıyoruz ve ters yöne doğru belimizi çevirmeye çalışıyoruz. diğer diz içinde aynısını yapıyoruz. Belinizi incinmelere karşı daha dayanıklı bir hale getirebilirsiniz bu sayede.

egzersiz11

Oturmaktan bir hal olduysanız artık daha dayanıklı olacaksınız. Belinize koyun ellerinizi ve hafifçe dışarı ittirin. Kısa süreliğine de olsa bi şekilde omurganızı daha esnek bir hale getirebilirsiniz.

egzersiz12

Bu hareketle elleriniz daha dayanıklı olacak ellerinizdeki kan akışı daha rahat olacağı için el uyuşmaları ve parmak kırampları için dayanıklı bir hale geleceksiniz.

Yukardaki egzersizleri japonlar hergün yapıyor ve yaşama süreleri neredeyse dünyanın en uzun süresine kadar dayanıyor. Uzun yaşamak bir tesadüf değil yani.

Bel ağrılarını engellemek için nasıl hareket etmeliyiz?

bel ağrıları1

Ayakta dururken belimizi doksan derecelik açıyla yani dik tutmaya çalışıyoruz. Yoksa bir süre sonra bel yada boyun fıtığı olmamız içten bile değil.

bel ağrıları2

Otururkende Boynumuz dik ve belimiz tam olarak koltuğa yaslanmış olmalı. Bilgisayara oturma şeklide bu şekilde olmalıdır. Kendinizi bilgisayara göre değil, bilgisayarı kendinize göre ayarlayın.

bel ağrıları3

Her uyumada dinlendiğinizi mi zannediyorsunuz? uyurken ya da yatarken nasıl rahatlarım diyorsanız bu resimleri kontrol edin. Doğru bir şekilde uzanarak uyandığınızda belinizin ağrımasınıda engellemiş olursunuz.

bel ağrıları4

Sırtınızda yük taşırken belinizi hafifçe bükmeniz tüm ağırlığı omurlarınıza binmesini engelleyip omurların birbirine girmesini ve zarar görmesini engelleyin.

Yerden birşey kaldırırken de ağırlık merkezinizi iyi ayarlamanız gerekiyor. Haltercileri izlediyseniz ağırlığı nasıl kaldırdıklarına dikkat edin.

bel ağrıları6

Bu harekette de ağırlığı nasıl bırakmamız gerektiği gösteriliyor. Ağırlığı vücuttan uzaklaştırmadan indirmek gerekiyor.

Peki Göbek eriten egzersizler varmı? Tabi ki var. Hadi onları da inceleyelim.

göbek eriten hareketler

Evet bu hareketleri yaparken önce yavaş yavaş yapmanızı öneririz. Ellerinize birer su şişesi alırsanız daha iyi olacaktır. Sular bir litre olursa daha iyi olur. tabi ısınırken yarıya kadar doldurun sonra şişeleri tam doldurarak yapın. Bu hareketleri günde 10 dk, sonraki hafta 20 dakika, sonraki hafta bir saat yapmanızı öneririz. vücudunuz sıklaşacak ve göbeğiniz nispeten eriyecektir.

 Karın bölgesindeki yağları eritip Kasları güçlendirme hareketleri

Bu hareketler karın kaslarınızı güçlendirecektir ve göbek yağlarınızı eritmenizi de sağlayacaktır. Yani hem formunu korumak isteyenler hem de fazlalarından kurtulmak isteyenlerin uygulayacağı hareketler.

Son olarak son zamanların en etkili egzersiz hareketlerinden olan callanetics egzersizlerinden bahsedelim.

Bir çok ünlü basen, göbek yağlarından kurtulup, geniş bir kalçayı sıkı ve oval bir kalçaya çevirmenin yolunu callanetics egzersizleriyle buldu. Sitemizde bu konuda videolar da bulunuyor fakat bu konumuzda da bahsedelim

callanetics egzersizleri vücudunuzun toparlanıp, sıklaşmasına çok büyük oranda katkı sağlıyor. ilerleyen zamanlarda bu egzersizlerle alakalı çok daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir