28 Ağustos 2014

Riboflavin Vitamin B2

Bu vitamin sadece yiyeceğin enerjiye dönüşmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kanda alyuvarların oluşmasını, derinin ve gözlerin sağlıklı olmalarını sağlar. Aşırı derecede alkol tüketimi vücuttaki B-2 vitaminini azaltır. Ayrıca antibiyotikler, yatıştırıcılar da vücuttaki B-2 vitaminini azaltır. Et, tavuk eti, balık, süt ve süt ürünleri, turp,ıspanak, yumurta, mısır ve beyaz undan yapılmış ekmek bol miktarda B-2 vitamini içerir.

 

Hayvansal besinlerde, bira mayası, buğday başağı, yeşil sebzeler, havuç, enginar, fındık, yerfıstığı ve mercimek gibi bitkisel besinlerde bol miktarda bulunur. B2 vitamini eksikliğinde protein oluşması azalır ve deride yaralar, sinirsel bozukluklar ve göz bozuklukları biçiminde ortaya çıkar.

 
Suda kolayca eriyebilen ve barsaklardan kolaylıkla emilen bir vitamindir. Diğer B kompleks vitaminleri gibi vücutta enerji üretimi ile ilgidir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin yapılması için, solunum yollarının korunmasında, bağışıklık sisteminin güçlendirlimesinde , büyüme ve gelişmenin sağlanmasında gerekli bir vitamindir. Riboflavin aynı zamanda göz yorgunluklarının rahatlatılmasında, katarakttan korunma ve tedavisinde, enerji üretiminin artırılması amacı ile de kullanılır.

Saçların sağlıklı olmasında da özel bir öneme sahiptir. Saçlarda olduğu gibi cilt ve tırnaklar içinde önemlidir. Eksikliğinde ağız köşelerinde çatlaklar görülür. Dilde şişme ve hassasiyet ortaya çıkar. Dudaklar kırmızı bir renk alır. Genel olarak deride kabuklu, yağlı ve şiş bir görünümde olur. Riboflavinin uygulanması ile dramatik bir iyleşme görülür.

Doğum kotrol hapı kullanımı Riboflavine olan ihtiyacı arttırır. Gebelikte de ihtiyaç artar.

B2 vitamini fasulye gibi hububatlarda, peynirde, yumurtada, balıkta, ette, tavukta, ıspanakta ve yoğurtta bol bol bulunur.

Önerilen Riboflavin miktarı 1.2 mg. dır. gebelikte önerilen doz 1.6 mg. dır. Emzirme dönemlerinde de günde 1.8 mg. Riboflavin alınması önerilir. Besin takviyelerinde 100 – 300 mg. gibi miktarlarda bulunur. Fazlalığına ait bir zehirlenme bildirilmemiştir. Bazı kişilerde güneşe karşı hassasiyeti arttırır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir