16 Nisan 2017 Vücut Tipleri İle İlgili Bilgiler

Vücut Tipleri İle İlgili Bilgiler

Birçok şekil ve boyutta insan vardır. Ancak sağlık riskleri başta olmak üzere yaşamın her alanında etki edecek bir durumlar olabileceğinden vücut tipinizi öğrenmelisiniz.

Tanımlanan en temel dört vücut şekli; Elma, armut, kum saati ve atletik vücut şekilleridir.

Vücut tipleri ile ilgili bilgiler ve hangisi olduğunuzu nasıl belirleyebileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Elma Vücut Tipi

Elma şekilli insanlar genellikle ince kalçalar ve ince bacaklara sahiplerdir. Ancak karın, sırt ve göğüs çevresinde kalın bir vücutları vardır.

Karın bölgesinde bulunan ve kalp, karaciğer ve böbrekler gibi önemli iç organları etkileyen yağları mutlaka eritmelisiniz. Elma vücut şeklindeki kişilerde diyabet, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve diğer ciddi durumlar sağlık açısından risk oluşabilir.

Armut Vücut Tipi

Armut şeklinde insanların genellikle geniş kalçaları vardır. Kilo aldıklarında, öncelikle kalçalarından kilo vermek zorunda kalabilirler. Bel bölgesine kadar armut vücut tipine sahip kişiler çok sağlıklı ve normal gözükür. Kilo verdiklerinde ise mideleri hızla küçülür ve düz bir görünüme sahip olurlar. Kalçanın etrafında toplanan yağın bilinen herhangi bir zararı yoktur, fakat eritmesi daha zordur.

Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati vücut şeklinin en istenilen ve en sağlıklı olduğu söylenir. Kum saati şeklindeki insanlar kalça ile omuzları orantılıdır ve ince bir bele sahiptirler. Kum saati vücut tipindeki insanlar kilo verdiklerinde vücut eşit şekilde erir.

Atletik Vücut Tipi

Atletik vücut şekli, aynı genişlikte olan kalça, bel ve omuzlar ile oluşur. Atletik şekilli insanlar uzun eklemler ve düz göğüsler ile genellikle uzun boylulardır. Kiloya bağlı hastalıklar tipik olarak atletik şeklindeki insanları çok fazla etkilemez.

 

  • Peki sen hangi vücut tipine sahipsin?

Elma, armut ve atletik vücut tiplerini çoğu zaman tespit etmek çok kolaydır. Yalnızca iç çamaşırı giymiş bir ayna karşısında durursanız, vücudunuzun en aşırı vücut yağını taşıyan kısımlarına bakmanız yeterlidir. Eğer karnınızın, sırt ve kalçanızın etrafındaysa, vücudunuz elma şeklindedir. Eğer kalça ya da etrafındaysa armut vücut tipindesin.

Atletik vücut veya kum saati vücut şekli olan çoğu insan genellikle aynaya bakmadan hangi vücut tipine sahip olduğunu biliyordur. Ancak bazı insanlar birden fazla vücut özelliklerine sahiplerdir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir