9 Eylül 2014

Yaz Geliyor, Dondurma yerken dikkat edilmesi gerekenler

Havaların ısınmasıyla ve yavaş yavaş yaz aylarına yaklaşmamızla birlikte başta dondurmalar olmak üzere buzlu gıdalardaki tüketim oranları da oldukça artmaya başladı.

Sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazlarından olan süt ve süt ürünleri kategorisinde yer alan dondurmalar; karbonhidrat, protein ve yağların yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri açısından da oldukça zengindirler.

Dondurmalar üretilirken ana madde olarak kullanılan sütün yanı sıra, çikolata, şeker, meyveler, fındık, fıstık, karamel, kakao, glikoz şurubu, bitkisel yağ, kıvam vericiler, doğala özdeş aromalar da kullanılmaktadır.

Eğer sağlıklı bir dondurma tüketmek istiyorsanız kullanılan bu malzemelerin hepsinin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olan ürünlerden olması gerekmektedir. Bu noktada karşımıza çıkan durumda dondurma her ne kadar besleyici bir ürün olsa da eğer sağlıklı bir koşulda üretilmemişse veya içerisinde bulunan katkı maddeleri yeterli kaliteye sahip değil ise insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Dondurmaların sağlıklı bir şekilde üretilmeleri de yetmemekte aynı şekilde sağlıklı bir şekilde saklanmaları gerekmektedir. Bu nedenle tüketilecek dondurmaların, sağlıklı bir şekilde üretildiğine yine aynı şekilde saklandığına ve ambalajlandığına emin olup, bu güveni sağlamayan yerlerden dondurma almamak gerekmektedir.

Dondurmalar yapılırken ilk olarak pastörize süt kullanılması gerekmektedir. Çünkü süt mikroorganizmaların üreyebilmesi için her türlü ortamı bünyesinde sağlayan bir besindir ve içerisindeki mikroorganizmalar çok kısa sürelerde çok hızlı bir şekilde üreyebilmektedirler. Bu durumun önüne geçmek içinde dondurma yapımında kullanılan sütlerin iyi bir şekilde pastörize edilip mikroorganizmalarından ayrılmaları çok önemlidir. Bunun yanında dondurma yapıldıktan sonra da yeteri derecede soğuk ve temiz bir ortamda muhafaza edilmeli ve hava ile teması kesilmelidir. Bütün bu nedenler göz önüne alındığında açıkta satılan dondurmaların tüketilmesinin tehlikeli olduğunu söylemek mümkündür. Alacağınız dondurmalar mutlaka ve mutlaka paketlenmiş olması, paket üzerinde Tarım Köy İşleri üretim izninin bulunması, son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer dondurmanızı bir mekanda satın alıyorsanız bu durumda dondurmaların saklandığı buzdolaplarının yeterli soğuklukta ve uygun koşullarda saklanıyor olması gerekmektedir. Dondurma tüketimleri aşırıya kaçmamalıdır. Çünkü fazla miktarda tüketilen dondurmalar da içerisinde bulunan yağlar nedeniyle kilo alımına neden olmaktadır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir