4 Eylül 2014

Yediğiniz, ruhunuzu da etkiler

Yediğiniz yiyeceklerin ruh halinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Kahve, şeker, çikolata, alkol, ruh halinizi nasıl etkiler?

Yapılan araştırmalar yediklerimizin psikolojimizi etkilediğini, yiyeceklerin duygular üzerinde belirgin ve güçlü bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Aşırı miktarda çikolata yemek depresyonun ortadan kalkmasını sağlarken kahve içmek ruhsal dalgalanmalara yol açıyor. Aşırı yağ tüketimi ise depresyona neden olabiliyor.
Araştırmalar sonucunda tüketilen maddelerin ruh haline etkisi şu şekilde:

KAHVE : Kafeinin etkisi kısa sürse de kişide ruhsal dalgalanmalara neden olur.

Ruhsal dalgalanmalar yaşayan kişi, kafeinin etkisinin bir süre sonra geçmesiyle birlikte sakinleşir.
ŞEKER : Araştırmalar, depresif ruh halindeki kişilerin karbonhidrat metabolizmalarındaki sorunlara duyarlı olduklarını söylüyor. Bu kişilerde şeker tüketimi kesildiğinde depresyon ortadan kalkıyor.
ÇİKOLATA : Çikolatanın içinde bulunan ve beyin uyarıcı özelliğe sahip feniletilamin, depresyonun ortadan kalkmasına neden olur.
ALKOL : Alkolde serotonin ve neropinephrine düzeyi düşük oranda olduğu tespit edildi.
YAĞ : Avrupada yapılan intihar oranlarıyla ilgili bir araştırmada çok yüksek oranda yağ tüketen ülkelerin intihar oranlarının da çok yüksek olduğu belirlendi. Ancak araştırmalar vücut için gerekli miktardaki yağ asitlerinin depresyonu azalttığını, ruhsal destekte bulunduğunu gösteriyor.
BAKLAGİLLER VE LİFLİ GIDALAR : Düşük oranda tüketilen lifli gıdalar depresyon oranlarını artırıyor. Araştırmacılar aşırı lifli gıdalar tüketen ve düşük yağ diyetleri uygulayan kişilerin ruhsal dalgalanmalar yaşamadığını, daha az sinirlendiğini ve kendini daha az depresif hissettiğini söylüyor. Baklagillerde yer alan B vitamini, depresyonu yatıştırıyor.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir