2 Eylül 2014

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

İNCELMEK DÜŞÜNCEDE BAŞLAR

“Yarından itibaren rejime başlıyorum!” Kimbilir kaç kere kendinize bu sözü verdiniz, sonra da hiçbir şey yapmadınız, ya da birinci günden sonra vazgeçtiniz. Ama üzülmeyin, herkes sizin gibi. En disiplinli insanlar bile konu zayıflamaya geldiğinde pes ediyor. Mantığınız, “Tamam bu rejimi yapacağım” dese de, bilinçaltınız “Asla başaramayacağım” diye direnip durur. Genellikle bilinçaltının sözü geçtiği için de siz hep şişman kalırsınız.

Bilinçaltı tıpkı bir bilgisayar gibi çalışır, duygu ve düşüncelerinizi hiç bir süzgeçten geçirmeden olduğu gibi depolar.
Diyelim ki vitrinlere bakıyorsunuz ya da yeni bir elbiseyi deniyorsunuz… Farkında olmadan kafanızdan şu düşünce geçer: “Ne kadar şişmanım.” Kendinizi giderek daha itici hissedersiniz,cesaretiniz kırılır ve az yiyeceğinize giderek daha fazla yemeye başlarsınız. Kendi kendine yapılan olumsuz telkini, tersine çevirmek ve bu sayede zayıflamak da mümkün. 

“Mental antrenman” zihinsel alıştırma adı verilen yöntem sayesinde kendi kendinize daha olumlu yaklaşmasını ve bu sayede yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

İlk yapacağınız iş, geçmişte bilinçaltınızı ne gibi olumsuz ve şişmanlatıcı fikirlerle doldurduğunuzu saptamak olmalı. Sonra bunları olumlu ve zayıflatıcı fikirlere dönüştürün. Şunun gibi:Çok şişmanım Zayıfım. Bu sırada kendinizi dar bir bluejean içinde hayal edin. – Akşam yine televizyon izlerken paket paket cips yerim.

+ Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyeceğim.

– Rejim yapmama rağmen patates kızartmasına dayanamayacağıma eminim.

+ Bedenimi seviyorum ve bunun için sağlıklı beslenmek istiyorum.

– Tatlılardan vazgeçemiyorum.

+ Tatlı krizim tuttuğuna, maden suyu ve meyve suyu gibi sağlıklı içecekleri tercih edersem, benim için daha yararlı olur.

– Çok ağırkanlıyım.

+ Hareketli olmak harika bir duygu, çok hoşuma gidiyor.

– Hafta sonlarında, verdiğim kiloları yine alırım.

+ Boş zamanlarında insan kendini şımartabilir ama ben yemek yiyerek şımarmam.

– Akşamları bir bardak şarap içmezsem sinirlerim gevşemiyor.

+ En iyi gevşeme yöntemi gerilim romanı okumaktır.

Yatmadan önce bu listedeki olumlu cümleleri onar kez tekrarlayın. Bu sırada kendinizi zayıf olarak ve strech giysiler içinde hayal ederseniz bilinçaltınızı daha çabuk ikna edersiniz. Bu iş için kendinize zaman ayırın, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam ve zamanda telkine başlayın. Ortalama 30 gün içinde bilinçaltınızda zayıflatıcı etkiler belirmeye başlayacaktır.YEMEĞİN DIŞINDA İŞLERLEDE UĞRAŞIN 

Çoğu insan yemeği bir keyif kaynağı olarak görür ama aslında keyif alınabilecek daha başka şeyler de vardır. Kendinize bir hobi veya bir eğlence kaynağı edinin. Mesela bu bir kart postal kolleksiyonu olabir. Bunun yanında mutlaka bir sporla meşgul olun. Spor hem vücudunuzdaki yağların kalorilerin harcanması sebebiyle azalmasını sağlayacak hem de daha sıhhatli olacaksınız. 

Milliyet gazetesinin 26 Ocak 1997 tarihli Gazete Pazar ekinden alınmıştır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir