9 Eylül 2014

Zinde Bir Gün Geçirmenin Formülü: Kahvaltı

İyi bir güne başlamak ve gün içerisinde ki fiziksel verimliliğinizi en üst seviyelerde tutmak istiyorsanız hiç kuşkusuz kahvaltı masalarınızı bilinçli ve titiz bir şekilde hazırlamalısınız. Sağlıksız beslenen insanlarda yaşanan düşünme ve kavrama yeteneğinin azalması hatta hafıza kayıplarının yaşanması insanların iş yaşamları dahil gün içerisindeki tüm aktivitelerini etkilemektedir.

Eğer yeterli bir şekilde dinlenmiş ve uykunuzu yeterince aldığınız halde kendinizi halen yorgun hissediyorsanız, düşünme ve hafızanızda azalma görüyorsanız bu durum ana nedeni beslenme alışkanlıklarınızdır.

Özellikle günün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltının yeterli ve düzgün bir şekilde yapılmaması bu durumların temel nedenini oluşturmaktadır. Beyin performansını etkileyen en önemli öğün olan kahvaltı üzerine yapılan araştırmalarda; her gün düzenli olarak kahvaltı yapan insanların diğerlerine oranla daha verimli ve başarılı oldukları görülmüştür. Düzgün bir kahvaltı alışkanlığına sahip olmayan kişilerde yaşanan konsantrasyon sorunları bu durumu kanıtlar niteliktedir. Bütün bunların yanında düzenli ve sağlıklı bir kahvaltı alışkanlığı olan insanların daha geç yaşlandıkları, ve yaşlılıkta ortaya çıkmakta olan kas ve hafıza problemlerine karşı daha büyük direnç gösterdikleri bilinmektedir.

Düzenli bir kahvaltı alışkanlığının en çok ihtiyaç duyulduğu dönem hiç kuşkusuz çocukluk dönemleridir. Bu dönemde gelim sürecini henüz tamamlayamamış olan kişilerin dengeli ve yeterli bir biçimde beslenme ile desteklenmesi çok önemlidir. Vücuda gerekli olan besinler yeteri düzeyde alınmazsa başlıca gelişim bozukluğu hastalıkları da baş gösterecektir.

Sağlıklı bir kahvaltı için olmazsa olmazlar sıralanacak olursa hiç kuşkusuz en baştaki gıdalar arasında; süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, domates, yumurta, koyu yeşil sebzeler, kurutulmuş meyveler ve pekmez…vb gelmektedir. Bu besinlerin yeteri miktarda alınması vücudumuz için gerekli olan B vitaminlerini ve demiri yeteri derecede almamızı sağlayacaktır. Bu sayede hafıza ve beyin gelişimi doğru bir biçimde sağlanacak, beyin strese karşı yeterince korunacak, ve vitamin eksikliğinden kaynaklı yorgunluk gibi problemler ortaya çıkmamış olacaktır. Güne başlarken gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyacağı bu vitamin ve minerallerin alınması da iş yaşamınızdan tutun, kişiler arası diyaloğa kadar bütün yaşamsal fonksiyonlarda verimliliğinizi en üst düzeye çıkaracaktır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir