4 Eylül 2014

10 soruda kilo problemi

10 soruda kilo problemi

Vücutta yağ dokusu oranının artması sonucu ortaya çıkan bir tablodur. Diğer bir ifadeyle kilo fazlalığı, vücutta aşırı miktarda yağ depolanmasıdır.

Normal bir vücutta ne oranda yağ bulunur?

Erkeklerde yağ miktarı toplam vücut ağırlığının yüzde 12-15#65533;i yüzde 25#65533;ini aşmamalı, kadınlarda yüzde 20-22#65533;si 30#65533;u aşmamalı kadardır.

Kilo fazlalığı ve şişmanlık hangi yaş grubunda daha sık görülür?

Kilo fazlalığı ve şişmanlık her yaşta görülebilir. Şişmanlık yaşla orantılı olarak artar ve orta yaşlarda en üst düzeye ulaşır.

55 yaşından sonra yavaş yavaş azalır. Orta yaşlar yağlanma yaşıdır.

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın kadınlarda daha sık görülme sebepleri nelerdir?

Gebelik sırasında alınan kiloların bir kısmının doğumdan sonra vücutta kalması Kadınlık hormonu östrojenin yağ dokusunu arttırıcı özelliği Kadınların ev dışında fazla hareket etmemeleri, egzersiz yapmamaları Kadınların metabolizma hızlarının erkeklere oranla daha düşük olması Kadınlarda atıştırma tüketme eğiliminin fazlalığı ve ruhsal kaynaklı #65533;aşırı yeme#65533;nin ve tatlı-unlu tutkusunun daha çok olmasıdır.

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın ölçümü yapılabiliyor mu?

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın birçok ölçüm metodu mevcuttur. En sık kullanılan ve anlaşılır olanları, Beden Kitle İndeksi BKİ ve bel çevresi ölçümüdür.

BKİ şu formülle hesaplanır: BKİ= Vücut ağırlığı kg / Boy uzunluğunun karesi m Örnek verecek olursak; Ayşe Hanım#65533;ın ağırlığı 70 kg, boyu ise 1.60 m ise BKİ#65533;si, 70/1.60X1.60 = 70/2.56 = 27.34 kg/m#65533;dir.

BKİ ve bel çevresi tüm dünyada aşağıdaki tablolardaki gibi sınıflanır:

BKİ

18,5 Zayıf

18,5-24,9 Normal

25-29,9 Kilolu

30-39,9 Obez

40 Aşırı obez

Bel çevresi cm

Kadın Erkek Tanım

80 94 Kilolu

80 102 Obez

Bel çevresi niçin önemli?

Hangi kiloda olursanız olun karnınızı çevreleyen yağ birikimi ve göbeklenme sorunu sizi sinsice bekleyen tıkayıcı bir koroner kalp hastalığının ilk habercisi olabilir. Karın çevresinde biriken yağlar kolaylıkla damarlarınızda dolaşan yağlara dönüşebilmekte, koroner damarları daraltmakta-tıkamakta, kalp krizlerine sebep olmaktadır.

Kilo fazlalığı ve şişman olan ailelerin çocuklarının şişman olma olasılığı nedir?

Anne ve babanın sadece biri şişmansa çocukların şişman olma olasılığı yüzde 40#65533;tır. Anne ve babanın her ikisi de şişmansa çocuğun şişman olma olasılığı yüzde 80#65533;dir.

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın tedavisi mümkün müdür?

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın tedavisi mümkündür. Tedavinin başarısı ise sizin elinizdedir. Bunun için: Tedaviyi kesinlikle istiyor olmalısınız. Sizin durumunuza uygun, özel bir tedavi yürütmelisiniz. Doktorunuzla ve diyetisyeninizle, egzersiz danışmanınızla sürekli iletişim içinde olmalısınız. Doktorunuz tarafından size önerilen ilaç, diyet ve egzersiz programlarına harfiyen uymalısınız. Çözümün uzun süreli bir dikkat ve sabır, eğitim ve samimiyet gerektirdiğini hatırlamalısınız.

Zayıflamak için ne yapmalı?

Kilo fazlalığı ve şişmanlık sorununun yaşam süresini kısaltan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlıksızlık hali olduğunu bilen biri olarak, size özel, yapınıza, yeteneklerinize ve yaşam biçiminize uygun, rahatlıkla uygulayabileceğiniz, sizi mutsuz değil mutlu edecek bir zayıflama programına katılmak için mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir merkeze müracaat ediniz.

Diyet programları nasıl olmalıdır?

Diyet programları kişiye özel olmalıdır. Hangi diyeti uygularsanız uygulayın, zayıflama diyetlerine başlamadan önce mutlaka bir tıbbi değerlendirmeden geçmenizde yarar var. Dikkatli bir bedensel ve ruhsal değerlendirme, bazı kan analizleri, özellikle hormonal değerlendirmeler, kan şekeriniz, karaciğer testleriniz, böbrek fonksiyonlarınız dikkatle incelenmeden hiçbir programa başlama cesareti göstermemelisiniz. Özellikle mevcut kilonuzdan yüzde 3-5 fazlasını kaybetmeyi düşünüyorsanız bunu yapmalısınız. Diyet programınızı ve bedeninizde meydana gelen olumlu-olumsuz değişmeleri belirli aralıklarla doktorunuzun, diyet uzmanınız ve egzersiz danışmanlarınızın birlikte gözden geçirmesi gereklidir. Örneğin üç aylık bir zayıflama programından geçiyorsanız, birinci ay her hafta, ikinci ay iki haftada bir yeniden değerlendirilmeniz yararlı olur.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir