18 Nisan 2017 2017 Yılının En Popüler Diyetleri

2017 Yılının En Popüler Diyetleri

Yaz aylarının kapıyı çalmasıyla birlikte herkeste bir telaşla kilo verme isteği uyandı. Bazıları bölgesel zayıflamak isterken bazıları ise egzersiz ve rejimle fazla kilolarından hızlıca kurtulmayı hedefliyor.

2017 yılının en popüler diyetleri, artıları ve eksileriyle sizlerle paylaşıyoruz. Bünyenize en uygun seçeneği sizde hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.


5:2 DİYETİ
Bu diyeti aralıklı açlık yaşayarak uyguluyorsunuz. Normalde haftanın beş günü her zamanki gibi yemek yiyorsunuz fakat kalan iki gününde 500 kalori üzerine çıkmadan yemek yemeniz gerekiyor. 5:2 diyetini uygulayanlar, bu diyetin demans ve Alzheimer hastalığı gibi durumlara karşı koruma sağladığını iddia ediyor.


Artıları:
Haftada iki gün süreyle bir rejimi uygulamak yedi gün uygulamaktan daha başarılı olur, bu nedenle 5:2 diyetine başlamak ve kilo verme olasılığı daha yüksektir. Sınırlı bir diyetle haftanın iki günü uygulama yaparak, vücut yağında, insülin direncinde ve diğer kronik hastalıklarda daha fazla azalma hissedebilirsiniz.
Eksileri:
Haftanın beş gününde sınırlandırılmamış olmanız, sınırsız kalori ile beslenmeniz demek değildir. Kalori tüketiminiz konusunda kendinizi sıkmasanızda, yine de sağlıklı seçimler yapmanız ve fiziksel olarak aktif olmanız gerekir. Öğün atlamamalısınız. Öğün atlamak size baş dönmesi, sinir, baş ağrısı yaşatabilir ve konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Bu da işinizi ve diğer günlük görevleri etkileyebilir.


DUKAN DİYETİ
Dukan diyeti düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyettir. Her aşamanın kurallarına sadık kalarak, dört aşamada da ne kadar yediğiniz konusunda bir sınır yoktur. Tek sınırlama bulunduğunuz aşamaya göre yemek seçiminiz olma zorunluluğudur. Birinci aşamaya, sıkı bir yağsız protein diyetiyle başlıyorsunuz. Tavuk, hindi, yumurta, balık ve yağsız süt gibi oldukça düşük yağ içerikli 72 gıdayı listeden bakarak tüketebilirsiniz. Bu aşama, hızlı kilo kaybı sağlamak amacıyla ortalama beş gün içindir. Az miktarda yulaf kepeği hariç, karbonhidratlar liste dışıdır.
Dukan’ın birinci aşaması sebzeleri yasaklıyor ve yağları ciddi şekilde kısıtlıyor. Aşamaların diğer üçünde, bazı meyve, sebze ve karbonhidratların ve nihayetinde tüm gıdaların kademeli olarak tüketilmeye başlandığı görülüyor. Diyetin sonunda ise haftada bir gün sadece protein yiyerek ve hergün spor yaparak kilonuzu uzun yıllar koruyabiliyorsunuz.

Artıları:
Bu diyetle çok hızlı kilo verebilir ve motive olabilirsiniz. Bazı insanların tercih etmediği çok kuralcı ve sıkı bir diyettir. Takip edilmesi kolaydır; yiyecekleri tartmanız veya kalori saymanız gerekmez.

Eksileri:
Diyet başlangıcında ağız kuruluğu, yorgunluk, baş dönmesi, uykusuzluk, bulantı gibi yan etkiler görülebilir. Diyetin erken evrelerinde kepekli tahıl, meyve ve sebze eksikliği kabızlık gibi problemlere neden olabilir.


ZAYIFLAMA DÜNYASI DİYETİ
Zayıflama Dünyası Diyeti’nin kilo verme planı, yüksek yağ içeren gıdaları, doğal yağlı gıdalarla değiştirmeyi hedefler. Sınırsız miktarda yiyebileceğiniz, meyve, sebze, makarna, patates, pirinç, yağsız et, balık ve yumurta gibi “Serbest Besinler” adı verilen az yağlı gıdalardan oluşan bir listeden yiyeceklerinizi seçersiniz. Kalori sayılmaz. Bu planla haftada 1-2 kg verebilirsiniz.

Artıları:
Çoğu gıda serbesttir, bu nedenle yemekler denge ve çeşitlilik sunar.

Eksileri:
Zayıflama Dünyası Diyeti sizi kalori konusunda eğitmez. Kalori ve porsiyon boyutları hakkında bilgi sahibi olmadan, programdan çıktığınızda ağırlığı uzun vadede korumak için mücadele edebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir