10 Nisan 2017 Basen Eritme Hareketleri

Basen Eritme Hareketleri

Basen birçok kişinin ortak problemlerinden biridir. Hatta karın bölgesi zayıf ya da normal ölçülerde olan bir kadının bile bazen basen çevresi genişliğinden şikayet ettiği bilinir. Basen eritme hareketlerini sıkça uyguladığınızda bu sorun ortadan kalkar. Fakat tabii bu sırada beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Çünkü bu soruna sahip olan kadınlarda genellikle kilo ilk basen bölgesinden alınmaya başlar.

Peki basen eritme hareketlerini nasıl yapabilirsiniz?

Yürüyüş mutlaka önerilmektedir. Günde en az 30 dakika kısa adım tempolu yürüyüş yapmalısınız. Üst bacağınızın yandığını hissedene kadar bırakmamalısınız. Biliyorsunuz ki spor esnasında kaslarınızdaki yanma hissi yaptığınız aktivitenin işe yaradığını gösterir. Bacak kısmının hareket edeceği her egzersiz bu süreç için faydalı olacaktır.

Esneme Hareketleri

Öncelikle vücudunuzun tamamını esnetecek hareketler yaparak egzersizinize başlamalısınız. Esneme hareketleri oldukça önemlidir. Yanlış bir duruş ya da bir hamle sakatlanmalara sebep olabilir.

Tek Bacak Arkada Hareketi

Esneme sonrasında dik bir şekilde duruyorsunuz. Sonra bir ayağınızı 90 derece açıyla arkaya yukarı doğru kaldırıp bir kolunuzu aşağıya dik olarak uzatıyorsunuz. Sırtınız tamamen düz durana kadar eğiliyorsunuz. 10 saniye kadar böyle durduktan sonra diğer ayağınızla aynı hareketi yapıyorsunuz. Bu hareketi toplam 10 kez tekrarlayın.

İç Bacak Hareketi

Ayaklarınız hafif dışarı bakacak şekilde tutup bacaklarınızı omuz genişliğinizden biraz daha fazla açarak ellerinizi belinize yerleştiriyorsunuz. Resimde gördüğünüz şekilde sandalyeye oturur gibi eğilip kalkıyorsunuz. Bu hareketi toplam 10 kez tekrarlayın. Hareketi sonlandırdıktan sonra iki bacağınızı da rahat bırakıp sallayın.

Üst Arka Bacak Hareketi

Yere yüzüstü şekilde uzanıp ellerinizi omuz genişliğinde yerleştiriyorsunuz. Masa pozisyonuna geldiğinizde sırasıyla bacaklarınızı 10’ar kez kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırıyorsunuz. Kalçanızı iyice sıkarak bu hareketi yapmanız normalden daha fazla etki gösterecektir.

Üst Yan Bacak Hareketi

Basen eritme hareketlerinde en çok etkisini göreceğiniz egzersiz olacaktır. Yere yan şekilde uzanıyorsunuz. Bacaklarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarıya kaldırıp indiriyorsunuz. Bu hareketi ekipmansız da yapabilirsiniz ancak sağlam bir lastik ile denemeniz daha iyi etki edecek ve hareketi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır.

Pilates Topu İle Kalça Hareketi

Yere sırt üstü yatarak ayaklarınızın altına pilates topunu yerleştiriyorsunuz. Topu ayaklarınızla kendinize doğru çekip iterek hareketi tekrarlayabilirsiniz.

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir