4 Eylül 2014

Bir ayda zayiflayin

Bir ayda zayiflayin

Günlük kalori alimi haftada 0.5-1.0 kg kayip olacak sekilde düzenlenmelidir. Günde 600 kalori kisitlanmasi haftada 500 gr zayiflatir

ASUMAN AYDIN

Vücut agirligini azaltmak için verilen beslenme plani günlük 1200 kalorinin altina düsmemelidir. Çok düsük kalorili diyetler protein, vitamin ve mineral eklenmis ketojenik diyetlerdir. Ancak bir baska hastalik örnegin acil cerrahi bir operasyon geçirecekse oldugunda çok kisa süre ve gözetim altinda uygulanmalidir.

Sivi alimi günlük ihtiyaç kadar 2-3 litre/gün ve günde 20-25 gram/gün posa içeren lifli gidalar tüketilmeli, ögün sayisi 4-6 kez olmalidir.

Öneriler
Günde en az üç ana ögün ve ara ögünler yavas yavas yenilmeli ve iyice çignenmeli. Bol su içilmeli. Yemege salata ve çorba ile baslanmali. Kirmizi et yerine tavuk ve balik yenilmeli. Kirmizi et tercih ediliyorsa yaglarindan temizlenmeli. Daha fazla sebze ve tahil tüketilmeli. Küçük porsiyonlarda yemek yenilmeli.

Sik beslenmenin faydalari
Gereginden fazla yemegi ve kaçamaklari önler Acikmayi önler ve besin alimini azaltir Enerji harcamasi artar

Bazi pratik öneriler
Yürüyerek gideceginiz mesafelerde tasita binmeyin. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Diyet yapan kisiye yardimci olun. Kesinlikle ögün atlamayin. Hangi ögünde neler yiyeceginizi önceden planlayin. Evin disinda yemek yememeye çalisin. Kati yag yerine sivi yag kullanin. Rafine sekeri azaltin ya da kaldirin. Yerine içeceklerinizi sekersiz için ya da tatlandirici kullanin aspartamli. Aç karnina alisverise çikmayin, alacaginiz yiyecek listesini önceden yapin. Kulaktan dolma bilgilere önem vermeyin, bir uzmana danisin. Mevsimine göre mutfaginizdan ve sofranizdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Yemeginizi TV seyrederken ya da kitap okurken yemeyin. Kullandiginiz günlük servis tabaklarini küçük olanlariyla degistirin. Bu psikolojik olarak doymaniza yardimci olur. Diyeti biktirici olmaktan çikarin. Örnegin sütünüzü tatlandirici ile yapilmis sütlaç olarak tüketebilir, kiyma miktarinizi dolmayla degerlendirebilirsiniz. Meyvelerin ne kadar tüketilirse tüketilsin sismanlatmadigi görüsü yanlistir. Içerdigi bir tür karbonhidrat olan meyve sekeriyle tüketilmesi sinirsiz olmamalidir.

Yiyecek adi
ortalama ölçü
miktargram
Köfte
1 adet
30
Kiyma
1 köfte kadar
30
Pirzola
1 küçük boy
30
Kusbasi et
3-4 küçük boy
30
Biftek
1 orta büyüklükte
30
Tavuk derili
1 köfte kadar
30
Balik
1 köfte kadar
30-40
Peynir beyaz ort. yagli
1 kibrit kutusu
30-35
Peynir kasar ve benzeri
2/3 kibrit kutusu
20-25
Çökelek, lor
1/4 su bardagi
40-45
Yumurta
1 adet
40-50

Eger diyetinizde süt varsa, yerine ayni ölçüde yogurt yiyebilirsiniz.

Degisim listeleri
SIZE verecegimiz, üç diyet uzmanimizin hazirladigi iki ayri diyet listesinde yer alan et yerine esdegeri diger birtakim gidalar tüketilebilir. Bu hem sizin her gün ayni seyleri yiyerek bikmamanizi, hem de ögünlerinizdeki mönüyü daha kolay ve sevdiginiz yiyeceklerle olusturmanizi saglayacak.

Örnek 1 / 1300 kalorilik mönü
Sabah: Çay sekersiz ya da bitki çaylari, 2 kibrit kutusu peynir, 2 ince dilim ekmek, domates salatalik sinirsiz
Kusluk saat10.00: Bir adet küçük boy elma ya da 100 gramlik bir meyve.
Ögle: Tavuklu sandviç ya da ton balikli, hindi, hamburger köfteli ayran, bir adet orta boy armut ya da 100 gramlik meyve.
Ikindi: Bir su bardagi diyet süt ya da diyet yogurt.
Aksam: Bir kase çorba yagsiz 8 yemek kasigi etli kabak yemegi ya da baska taze sebzeli yemek, salata yagsiz limonlu, bir çay bardagi yogurt, bir dilim ekmek
Gece: Bir dilim karpuz ya da 100 gramlik baska bir meyve, bir çay bardagi diyet süt.

Örnek 2 / 1200 kalorilik mönü
Sabah: Çay sekersiz, 3 yemek kasigi yulaf gevregi, bir adet portakal
Ögle: 4 adet izgara köfte 120 gram salata, 1 su bardagi yogurt, bir dilim kepekli ekmek
Ikindi: Bir seftali
Aksam: Etsiz zeytinyagli taze fasulye, 4 yemek kasigi zeytinyagli barbunya, bir dilim kepekli ekmek, domates, salatalik
Gece: 15 adet üzüm ya da 100 gram baska meyve

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir