14 Nisan 2017 Diyet yaparken sık yapılan hatalar

Diyet yaparken sık yapılan hatalar

Kilo Vermede Sıklıkla Yapılan Hatalar

Sizlerde yaptığınız diyetlerin kulaktan dolma bilgilerle yapmamanız gerekir. Çünkü her kişinin metabolizması farklı olduğundan dolayı diyetlerinde kişiden kişiye özel olması gerekmektedir. Uzun süre aç kalmak veya tek tip beslemek hızlı kilo vermeye çalışmaktan ziyade çok çeşitli Sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Sizler için sık yapılan diyet hatalarını uzmanlara sorarak araştırdık.

Uzun süre aç kalmak hızlı zayıflamak için yapılan hataların en başında uzun süre aç kalmak gelmektedir. Yemeklerden sonra metabolizma harekete geçer ve besinleri sindirebilmek için enerji harcar. Hiç beslenmemek ya da günde 1-2 öğün tüketmek metabolizmayı yavaşlatır.

Ekmeği beslenme programından çıkarmak

Karbonhidrat içeren besinlerin başında ekmek gelmektedir. Besinlerin aşırı tüketilmesi sadece diyette değil normal hayatta da önerilmemektedir. Fakat ekmek belirli bir ölçüde yenmelidir tamamen diyet programından çıkarılmamalıdır.

Ödem yapabilir düşüncesinden dolayı suyu az tüketmek.

Su tüketimi vücutta ödem yapmaz Hatta gerekli miktarda tüketildiğinde vücutta ödem oluşmasını bile engeller.

Şekerli diye meyve tüketmemek fazla miktarda şeker içerir fakat porsiyon kontrolü yapılarak gun icerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü meyve sadece Şeker değil Vitamin mineral ve karbonhidrat da içerir.

Yalnızca Sebze Meyve yiyerek zayıflamaya çalışmak

Yeteri kadar hayvansal protein tüketimi ile yapılan diyetler insülin gibi hormon ve enzimlerin az sayıda üretilmesine ya da hiç çalışmamasına sebebiyet verebilmektedir. Sebze ve meyvenin bitkisel protein hayvansal gıdaların verdiği bitkisel protein ile eşdeğer değildir.

Kilo vermede hızlı etki yaratacağı düşünülen tek tip beslenmek

Yalnızca sebze ve meyve tüketilerek kilo vermeye çalışmak ne kadar yanlışsa yalnızca proteine bağlı bir Beslenme programı da o oran kadar zararlıdır. Tek tip şekilde hazırlanan diyet programları mineral vitamin ve kas kayıplarına neden olur.

Light ürünleri fazlasıyla tüketmek

Herkesin bildiği gibi light ürünlerin kalorisi çok azdır hatta hiç bulunmamaktadır. Bu tür ürünlerin tüketimi fazla yapıldığında kilo vermek yerine aksine kilo aldırabilir.

Kilo verdirici düşüncesi ile Limon tüketimini fazlasıyla yapmak

Hiçbir besin tek başına kilo verdirmeyi sağlamaz limonlu ya da sirkeli suların alkali değeri yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Bu tür ürünler mide sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı limon ve sirke salataya ilave edilerek tüketilmelidir.

Yapılan yemekler de hiç yağ kullanmamak

Yapılan diyet hatalarında birisi de yemeklerde hiç yağ kullanmamaktır. Hücre zarı da dahil olmak üzere hormonların büyük çoğunluğu yağdan oluşmaktadır ve görevlerini yerine getirmeleri için belli bir miktar yağ gereksinim duymaktadır. Bunun için de aşırıya kaçmadan yemeklerde yağ kullanılmalıdır.

Please follow and like us:
Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir