9 Nisan 2017 Diyette Kahvaltının Önemi

Diyette Kahvaltının Önemi

Annelerimiz her zaman günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu söylememiş miydi? İşte haklı olduğu ortaya çıktı. Kahvaltının önemini araştıran kişiler, kahvaltının sağlıklı yaşamda önemli bir rol oynadığını kanıtladı. Ama yine de sabahları birçok kişi hayatın koşuşturmasına dalıp aceleden o sofraları ihmal eder. Diyette kahvaltının önemi ise aslında çok basit ve anlaşılabilir şekildedir. Kahvaltıyı atladığınızda, öğle yemeğini de atladığınız için, yemek yediğiniz zaman bir anda tüketmiş ve sağlıksız beslenmiş oluyorsunuz.

Kahvaltının Faydaları Nelerdir?

Kahvaltının amacı akşam yemeği ve öğle yemeği arasındaki hızlılığı engellemektir. Peki kahvaltı etmediğinde ne olur? Vücudunuz uzunca bir süre aç kalmaya ve hiç yemek yemeyeceğinize inanmaya başlar. Sonunda acıkıp öğle yemeğini yediğinizde, vücudunuz bunu yağ olarak saklar. O sırada vücudunuz “Bu gıdaları saklasam iyi olur, bir sonraki yemek ne zaman gelecek bilinmiyor.” şeklinde düşünür. Bu durum tabii ki kilo alımına yol açar. Ama sabahları kahvaltı ederek bu düşünceyi kırdığınızda vücudunuz o gıdayı günün ilk saatlerinden itibaren güç için kullanacaktır.

Kahvaltının önemi sadece bunlarla da sınırlı değil, kahvaltı yapan insanlar genel olarak daha sağlıklı bir hayat sürüyor ve hiç zorlanmadan diyet yapabiliyor. Kahvaltı etmeyen kişiler gece daha çok atıştırma isteğinde oluyor. Buda ciddi şekilde kilo almaya sebep oluyor.

Kahvaltı özellikle diyabet hastaları için çok önemlidir. Insülin seviyesi normalin üzerinde birisi için, güne başlarken vücudunda hiç yiyecek yoksa, o kişi hipoglisemi riski taşımaktadır.

Kahvaltıda Neler Yemeniz Gerekir?

Kahvaltı etmenin faydalarından bahsettik fakat kahvaltıyı geçiştirmek için de yanlış yiyecekler seçmemelisiniz. Uzmanlar doyurucu bir kahvaltının, ideal olarak 7-10 gr. lif ve yeterli miktarda protein ile yapılabileceğini söyler.  Bunun yerine kreple, sadece kaşar ve sucuk dolu bir omletle ya da buna benzer az gibi görünen yiyeceklerle geçiştirirseniz vücudunuza daha fazla kalori yüklemiş olursunuz. Kilo vermek ya da kilonuzu korumak istiyorsanız, doğru kahvaltı gıdalarını yemeniz gerekmektedir.

Kahvaltınızı sağlıklı besinlerle tamamladığınızda günün geri kalan öğünlerinde daha tok hissedeceğiniz için porsiyonlar daha küçük ve doyurucu olacaktır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir