12 Nisan 2017 Diyette Tok Kalmanızı Sağlayacak Yiyecekler

Diyette Tok Kalmanızı Sağlayacak Yiyecekler

Diyette tok kalmanızı sağlayacak yiyecekler kilo verme sürecindeki en iyi dostlarınızdır. Aç hissediyor olmanızın kilo vermenizi durdurmasına izin vermemelisiniz. Diyetinizi kolaylaştırmak ve başarı şansınızı artırabilmek için iştahınızı kontrol edebilecek yiyecekleri seçmelisiniz. Çünkü kilo vermeye yardımcı olan bu gıdalar size daha uzun süre tokluk hissi verecek, sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.


  • Lif

Lif değeri yüksek yiyecekler, kilo verme sürecinde yemeniz gereken en iyi besinlerdendir. Tokluk hissi yaratırlar, karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekerini kontrol ederler. Kalori alımınızı düşürür ve metabolizmanızı hareket ettirirler. İçerisinde iyi ve yüksek lif bulunan, düşük kalorili seçenekler arasında fasulye, mercimek, bezelye, fındık, yulaf, arpa, kepek, tahıl, bazı sebze ve meyveler bulunur.


  • Yağsız protein

Diyette tok kalmanızı sağlayacak yiyeceklerden biri de proteinlerdir. İştahınızı azaltmak için her öğüne aperatif bir protein içerikli besin ekleyin. Protein ince bağırsakta sindirildiğinde, yemeyi durdurmak için beyine kimyasal bir mesaj gönderir, bu da iştahınızı keser. Protein ayrıca yorgunluğu engeller ve enerjiyi de arttırır. Kilo kaybederken iştahınızı kontrol altında tutmak için yağsız ya da %1 yağlı süt ürünleri, derisiz tavuk ve hindi, yumurta ya da yumurta beyazı, humus, fındık, tohum ve fasulye yiyin.


  • İyi yağlar

Yağ, aslında iştahınızı tatmin ettiğinden ve aşırı yemeyi önlediğinden kilo verme çabalarınızı arttırır. Diyetinizde, badem ve diğer fındık çeşitleri, ayçiçeği ve kabak çekirdeği, zeytinyağı, avokado, ton balığı gibi iyi yağlar içeren besinler tercih edebilirsiniz.


  • Düşük Karbonhidratlar

Diyet yaparken açlığı kontrol etmek için düşük glisemik indeksi olan karbonhidratları seçin. Glisemik indeks, karbonhidrat içeren gıda maddesinin kan şekeri ve insülin seviyenizi ne kadar etkilediğinin bir ölçüsüdür. Bu seviyelerde büyük etkilere sahip olan beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, tatlı tahıllar ve yüksek oranda rafine edilmiş tahıllardan yapılan gıdalar açlığa neden olan kan şekerinin yükselmesine ve ardından çökmesine neden olur. Bu sağlıksız gıdalar yerine, iştahınızı yulaf, arpa ve kahverengi pirinç gibi tahıllarla kontrol altına alabilirsiniz. Ekmeği, makarnayı, pirinci tahıllı ürünlerden tercih edebilirsiniz.


  • Düşük Kaloriye Sahip Gıdalar

Düşük kaloriye sahip gıdalar hacim bakımından yüksektir, bu nedenle daha fazla yiyebilir ve daha tok hissedebilirsiniz. Büyük bir su bardağı dolusu kuru üzüm tüketebilirsiniz. Bir kepekli mısır gevreğini yağsız süt ve 1 çay kaşığı fıstık ezmesi ile tüketebilirsiniz. Düşük kalorili gıdaları yemek daha uzun sürebilir, birçoğu lif zenginidir ve iştahınızı daha uzun süre tok tutar.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir