18 Eylül 2014

DÜNYA MUTFAĞINDAN ÖRNEKLER: HİNDİSTAN

Dünyanın Doğusunun kalabalık ve bir o kadar da esrarengiz ülkesi Hindistan… Kendisine özel yaşam tarzı, gelenek ve görenekleriyle her zaman merak uyandıran bu büyülü ülke, baharat temeline dayanan mutfağıyla dikkat çekiyor. Bu ülkenin mutfağında yer alan her yemeğin kendisine özel bir kaç baharat çeşidi vardır. Bir karışım olan köri, siyah kimyon ve hardal taneleri ile tarçın çubukları ve zencefil çok sık kullanılan baharlardır. Özel bir karışım olarak adlandırabileceğimiz körinin bilinen kesin bir tarifi yoktur.

Tüm dünyada olduğu gibi Hindistan’da da çok sevilen bu baharatın kişiden kişiye değişen formülleri var. Bir gelenek halinde kuşaktan kuşağa aktarılan bu formüllerin her biri farklı bir tada sahiptir. Körinin yanı sıra Garam masala da bir baharat karışımıdır. Garam masala 5 – 6 baharatın karışımı ile elde edilir.

ülkelerin mutfakları

Hindistan mutfağını bir bütün olarak değil de kısım kısım incelemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kuzeybatı bölgesinin mutfağı yemek bolluğuyla dikkat çekiyor. Bunların arasında en çok bilinen ise Biryani, pilav ve kuzu etinden yapılır. Garam masala da özellikle bu kesmin vazgeçilmezleri arasındadır. Kuzeyin diğer vazgeçilmez ürünleri ise; yoğurt ve sarımsaktır. Yoğurtla bir çok çeşit baharlı içecek de hazırlanmaktadır. Doğu Hindistan yani Bengal bölgesi, hardal gibi sert tadıyla bilinir. Yemeklerde ağırlıklı olarak sıvı yağ kullanan Bengalliler ise kırmızı et yerine deniz ürünlerini tercih ederler. Güney Hindistan ise çok tüketilen Hindistan cevizi ile kendilerini tanıtırlar. Bölgede Hindistan cevizi ile hazırlanan o kadar çok yemek vardır ki adeta tuz niyetine kullanılıyordur. Buğdayın yerini burada bildiğimiz gibi pirinç alıyor. Kısacası Hindistan diğer dünya ülkelerinden kullandıkları ve yedikleriyle hemen ayrılmaktadırlar.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir