29 Ağustos 2014

İlaçla diyette doktor kontrolü şart

Kontrolsüz kullanılan ilaçlar kişiye zarar veriyor.

Şişmanlık giderek artıyor. Şişmanlıkla birlikte kilo vermeye çalışanlar da hızla çoğalıyor. Ancak sağlıklı zayıflamak çok da kolay değil. Nitekim, çareyi diyet haplarında arayanların sayısı azımsanmayacak oranda…

Raflardaki giderek daha fazla sayıda tok tutucu ürün yerini alırken, ne kadarı yararlı ne kadarı zararlı sorusunu da beraberinde getiriyor. 

Özellikle bir ürün var ki, Çinden geldiği ve bitkisel olduğu iddia edilen bu yosun hapı yok satıyor.

Hacettepe Üniv. Endokrin Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Selçuk Dağdelen: “Tamamen doğal sandığınız Çin yosunu aranjmanında sentetik ilaç çıkmıştır.


Sibutramin labaratuarda keşfedilmiş, sentetik bir üründür. Birileri çin yosununu toplamış, içine de zaten tıbbın ilaç olarak kabul ettiği bir maddeyi iki katı olarak bir tablete koymuşlar. ” dedi.

Ruhsatsız, tezgah altında satılan bu ilacı kullananlar çok memnun. İlaç, sinir sistemini uyarıyor, tokluk hissi sağlıyor. Yan etkilerine rağmen kısa sürede kilo verdiriyor.

Prof. Selçuk Dağdelen:”Almanyada bir vaka var. Bu vaka 6 gün boyunca Çin yosunu “Lida” tüketiyor. Başağrısı, bulantı gibi şikayetlerle doktora başvuruyor. İdrar örnekleri alınıyor. Yaklaşık 2 kat dozda sibutramin ilacı saptanıyor. Bu skandal bir rapordur.” şeklinde konuştu.

Sibutramin aslında şişmanlık tedavisinde kullanılan iki ilaçtan birinin etken maddesi. Ancak, doktor reçetesi ile kullanılması gerekiyor.

Bu madde, uygun olmayan kullanım sonucu kalp-damar, sindirim ve merkezi sinir sisteminde, deride, duysal organlarda ağır yan etkilere yol açabiliyor.

Özellikle; bazı anti depresanlar, migren, öksürük ve nezlenin tedavisinde kullanılan ilaçlarla alındığında daha da tehlikeli olabiliyor.

Çin Yosunu, bu yüzden birçok ülkede yasaklanmış durumda.

Ancak, bu yosun, tehlikelerine rağmen Türkiyede internet ortamında ve aktarlarda serbestçe satılıyor.


“Diyet Haplarından Mucize Beklemeyin!”

Diyete başlayan çoğu kadın aynı hataya düşerek, arkadaş tavsiyesiyle diyet hapı kullanmaya başlıyor. “Diyet hapları kaloriyi azaltma, egzersiz veya doktor tavsiyelerinin yerine konulamaz!..”

Kendi kendine diyet yapan bir çok kadın aynı hataya düşerek, arkadaş tavsiyesiyle diyet hapı kullanmaya başlıyor. Kafein ve diğer bazı uyarıcılara dayanan diğer diyet haplarının yanı sıra, doğal bileşenlere dayalı ve iksir özelliği taşıyan diyet hapları da bulunuyor. Unutulmaması gereken, diyet hapları asla kaloriyi azaltma, egzersiz veya doktor tavsiyelerinin yerine konulamaz.

Dikkat edilmesi gerekenler!
# Tam bir diyet hapını bir bardak suyla yutun. Diyet hapını asla çiğnemeyin veya bir meşrubatta eriterek içmeyin!
# Günde 8 bardak su için. Diyet hapları idrar söktürücü olarak da adlandırılır. Çok sık tuvalete çıkmanıza ve susuzluk hissetmenize neden olabilir.
# Tavsiye edilen dozun dışına çıkmayın! Önerilenden daha fazla diyet hapı almanız sizin daha fazla kilo vermenizi sağlamaz. Sadece hapın yan etkilerini artırır.
# Diyet ilaçları kullandığınız zaman sık sık nabzınızı kontrol edin. Dakikada en az 86 nabız saymalısınız. Eğer nabzınız 90 veya daha yüksekse diyet ilaçlarını hemen bırakmalısınız!
# Diyet planınızı diyet hap kutunuzun yanına koyun. Aldığınız kaloriyi azaltmazsanız kilo veremezsiniz.
# 3 ay sonra diyet hapları almayı bırakın. Bazı araştırmalarda diyet haplarının 16 hafta kullanılmasının güvenli olduğu belirtiliyor. Diğer çalışmalarda da diyet haplarının, bir ay içinde de bazı sağlık problemlerine neden olabildiği belirlenmiş.

Uyarılar!
# Uzmandan diyet hapı kullanmanızın size yararlı olacağı konusunda tavsiye almalısınız.
# Hapın doğal bileşenlerden hazırlandığı konusunda emin olun. Doğal araştırmalar sonucunda hazırlanmış olması güvenli anlamı taşımayabilir.
# Kan basıncını yükseten, troid, prostat, zihinsel problemlere, kalp ritminizi bozan diyet haplarını kullanmayın.
# Çarpıntınız varsa almayın.
# Soğuk algınlığı ve tıkanıklık giderici burun tıkanıklığı gibi içeren diğer ilaçlarla kullanmayın.
# Hemşire veya hamileyseniz kullanmayın.
# Sülfür gibi bileşenlere karşı allerjiniz varsa diyet hapı kullanmayın.
# Eğer hamileyseniz veya şüpheleniyorsanız kafein içeren diyet ilaçlarından uzak durun. Cafein düşük riskini artırır.
# 18 yaşın altında veya 60 yaş üzerindeyseniz diyet ilaçlarını kullanmadan mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir