24 Mart 2017 Kusarak haftada kaç kilo verilir?

Kusarak haftada kaç kilo verilir?

Kusarak haftada kaç kilo verilir? yada vermek mümkün mü?sorusuna verilecek cevap evet kusarak kilo vermek mümkündür şeklinde olmalıdır.

Fakat bu elbette kilo vermenin en sağlıksız ve tabii olmayan yolu olup mümkünse bu yolla zayıflamaya çalışılmamalıdır.

Tıpta patolojik zayıflama eğilimine anoreksi denilir ve sıklıkla kişisel beden figürleri ile çok fazla ilgili olan ergen ve genç kızlarda görülen bir psikolojik bozukluktur. Buradan anlaşılacağı gibi patolojik durumlarda yemeyerek veya yediklerinizi kusarak haftada 3 kilo veya daha fazlasını verebilirsiniz fakat sonunda bir psikiyatr tarafından anoreksi veya daha ileri formu olan blumia tanısı ile psikolojik bozukluk sahibi olarak kabul edilebilirsiniz.
Vücuda giren besinlerin kusularak vücuttan atılması veya oburluk derecesinde yemek yedikten sonra pişmanlık ile gırtlağına parmak sokup kusmaya kendini teşvik edenler zihin sağlıklarını tehlikeye atmak yanında vücutlarından bol miktarda sıvı ve elektrolit kaybederek ciddi bazı metabolik hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedirler.

Sağlıksız Zayıflama Yöntemleri hem beden hem ruh sağlığınızı bozar !


Kusarak verilebilecek maksimum kilo miktarı çalışmalarda görüldüğü kadarıyla maksimum haftada 2-3 kilogram kadardır. Fakat vücutta meydana gelen kalıcı bozukluk ile sonrasında meydana gelebilecek kalıcı yemek yememe periyotları ile kilo kaybı kaşeksi seviyelerine ulaşmakta ve çoğu zaman güzellik için katlanılan bu durum tam aksi ile sonuçlanmaktadır.
Kusarak kilo verme eğilimi sıklıkla mankenlik mesleği ile uğraşan veya sürekli sahne performansı yaparken vücut ideal ölçülerini kaybetme kaygısı önde olan şarkıcı, dansçı gibi sahne sanatları ile uğraşanlar arasında çoğunlukla görülmektedir.
Bu kaygı ile başladıkları kusarak zayıflama seansları ile podyum çalışanları sahne alacakları defile performansına kadar hızla aldıkları kiloları vermek veya bu süre zarfında yeni kilo almamak gayesiyle yediklerini çıkarmak yolu ile kilo verme alışkanlığı kazanmakta ve onları bu şekilde davranmaya yönlendiren meslektaşları, arkadaşları, aile veya menajerlerinin telkinleri ile çok sağlıksız bir kilo verme yönteminin tabiri caizse bağımlısı olmaktadırlar.

Bu sebeple sağlık profesyonelleri olarak kesinlikle kusarak kilo verme yöntemlerine gençlerimizin yönelmemesini, bu tip doğal olmayan yöntemler yerine egzersiz ve sağlıklı beslenme  teknikleri  ile kombine edilmiş diyet listelerini takip etmelerini rica ediyoruz. Bu yazının içeriği bu tip aramalar ile  sitemizi ziyaret eden ve yıllardır bu alanda söylenecek en tutarlı bilgiyi sizlerle paylaşan sitemizde  takipçilerimize bu şekilde yapılacak diyetlerin metabolizma ve psikolojik hasar bırakan yöntemler olduğu hakkında en doğru bilgilendirmeyi yapma kaygımızdan başka bir şey değildir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir