8 Nisan 2017 Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri hepimiz mutlaka araştırmışızdır. Çünkü metabolizmanın hızlı çalışması demek, sağlıklı bir vücuda sahip olmak demektir. Bunu sağlayabilmek için gün içerisinde yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Vücudunuzun yağ yakan gücünü artırmak için aşağıdaki gıdaları mutlaka tüketin.

 

Yumurta Akı

Yumurta protein ve D vitamini dolu bir besindir. Tok tutucu özelliğini herkes bilir. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan bu besin, beyaz kısmını daha fazla tüketmeniz halinde metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında ilk sırada yerini alacaktır. Yumurta beyazı ile tarifleri denemenizi öneririz.

Beyaz Et

Beyaz et olarak geçen tavuk, balık gibi besinleri mutlaka diyet listenize eklemelisiniz. Bu kategorideki gıdalardan günde mutlaka 3-4 porsiyon ızgara olarak pişirilmiş halini tüketmeye çalışın.

Su

Diyet yapsanız da yapmasanız da mutlaka günde en az 1,5 litre içmelisiniz. Ama özellikle metabolizmanızı hızlandırmak ve kilo verebilmek istiyorsanız araştırmalar kendinizi biraz zorlayıp iyi bir kalori yakabilmek adına soğuk su içmeniz gerektiğini söylüyor.

Acı Biber 

Acı biber bol miktarda içerdiği  ve acı tadı yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkiyi sağlayan kapsaisin maddesi ve C vitamini ile vücuda alındığında metabolizma hızlandırıcı etkiyi oluşturur.  Kapsaisin acı biberin acı oluşunu ve farklı bberlerde farklı düzeyde içerikleri ile sağlar. Uzmanlar günde bir adet bile olsa mutlaka tüketilmesini önermektedir.

Kahve

Özellikle sabahları içilen şekersiz kahvenin metabolizmanız üzerinde çok büyük etkisi vardır. Kahvenizin içeriğinde şeker dışında, süt tozu, krema vb. ek ürünler de olmamalıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çayda EGCG adı verilen bir bitki bileşeni bulunmaktadır. Bu çay aynı zamanda yağ yakıcı özelliğine sahiptir ve günde en az 1 fincan içilmesi önerilmektedir.

Süt

Süt tam anlamıyla kalsiyum zengini bir içecektir. Yapılan araştırmalar ise; kalsiyumun tüketilmesinin vücudunuzun daha etkili bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Tüm Tahıllar

Bütün tahıllar vücudumuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Çünkü beyaz ekmek ve makarna gibi işlenmiş tahılları yakmak için daha fazla çaba harcarlar. Lif bakımından zengin, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi bütün gıdalar metabolizmayı hızlandıran yiyecekler olarak tüketilebilir.

Mercimek

Genelde kadınlarda bulunan demir eksikliği bel ağrılarına da sebep olur. Ve vücudunuzun sağlıklı çalışması için gereken besinler eksik olduğunda vücudunuz kaloriyi yakmak için verimli çalışamaz. Bir fincan mercimek günlük demir ihtiyacınızın % 35’ini sağlar. Aynı zamanda birçok besinden daha fazla tok tutar.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir