28 Ağustos 2014

Pantothenic Asit Vitamin B5

Yunancadaki pantos her yer kelimesinden ismini almıştır. Çünkü hemen her türlü besinde yer alır. panthotenik asitte diğer B vitaminleri gibi suda çözünen ve vücetta depo edilemiyen bir vitamindir. Günlük gereksinim mutlaka günlük olarak besinler veya besin takviyeleri rejimde olup yeterli alamayanlar için ile alınmalıdır.

 

Doğada çök yaygındır.Yumurta, karaciğer, kalp, süt, bal, bira mayası, kabak, tahıllar, sebzeler, havuç, portakal, mantar ve taze meyvelerde bolca bulunur. B5 vitamini eksikliği çok enderdir.
Bu durumda hipoglisemi kan şekeri düşüklüğü, anemi kansızlık, lökopeni kanda alyuvarların az olması, dermatit deri iltihabı, mide-bağırsak rahatsızlıkları, kas krampları, hareketlerde uyumsuzluk, asteni, uyku bozuklukları ve iştahsızlık ortaya çıkar.

Yağların, proteinlerin ve karbınhidratların enerjiye çevrilmesinde en temel kimyasal katalizör olan coenzim-A yapımı için Pantotenik asit gereklidir. Ayrıca böbreküstü bezi hormonlarının yapımına olan katkıları nedeni ilede anti stres vitamini olarak isimlendirilir. Beyinde bulunan ve taşıyıcı olarak görev yapan asetil kolin gibi maddelerin yapımında da vitamin B 5 rol üstlenir.

Vitamin B 5 eksikliğinde görülen özel bir tablo yoktur. Ancak hipoglisemi kan şeker düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik, deri sorunları görülebilir.

Günlük önerilen Panthotenik asit miktarı 10 mg. dır.

Panthotenik asit hemen tüm besinlerde yer alsada en çok : kırmızı et, fasulye, karaciğer, tuzlusu balıkları, tavuk, yumurta, peynir,kuruyemiş, patateste bol bulunur.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir