10 Nisan 2017 Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Belirtileri

Son dönemde kadınlarda en sık görülen Polikistik Over Sendromu olarak bilinen (PCOS) hormon bozukluğu ile ilgili bilinmeyenlerden bahsedeceğiz. PCOS doğurganlığa müdahele edebiliyor ve gebeliği riskli hale getirebiliyor. Daha da kötüsü, uzun vadeli sağlık sorunları getiriyor.
PCOS belirtileri iyi bilinmektedir ama ne yazıkki çoğu zaman dikkate alınmamaktadır. Kadınlar, düzensiz ya da kaçırılmış dönemlerle regl olmaktadır, hatta ağır periyotlar halinde devam ederler ve aylarca regl olmayabilirler. Aşırı kilo alımı, sivilce ve yumurtalıklarda kistler çıkması, aşırı ya da erkek tipinde tüylenmeler bu belirtilerden birkaçıdır. Tüm bu belirtilerin hepsi PCOS hastasındaki üreme hormonlarının seviyelerinin değiştiği için ortaya çıkmaktadır. PCOS, vücutta dolaşan çok fazla insülinden dolayı da meydana gelebilir. İnsülin, şekerin kan dolaşımından vücudun hücrelerine girmesine yardımcı olan hormondur. Bir diğer PCOS belirtileri ise çok yaygın olmamakla birlikte uykuda kısa süreli solunum durması, depresyon, alnın üstünde saç seyrelmeleri ya da incelmelerine sebep olabilir.


PCOS, bir çok kadının farkında olması gereken, belirtilerini mutlaka bilmesi ve dikkate alması gereken bir durumdur. Eğer bu semptomlardan bazıları sizde varsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavi olmalısınız. PCOS’u yönetmek oldukça önemlidir. Çünkü yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi diğer koşullar için kadınları daha yüksek risk altına sokabilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Tedavi Yöntemleri

Yaşam tarzı değişikliklerinden hormon tedavilerine, kan şekeri ilaçlarına kadar pek çok etkili tedavi seçeneği bulunmaktadır.
– Tedavi sürecinde mutlaka kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle alt karın bölgesinde eğer şişkinlik ya da kilo varsa bunu yok etmek için diyet ve spor yapmalıdır.
– Adet düzensizliği için eğer hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrol hapları kullanabilirsiniz. Doğum kontrol hapları ile hormonlarda iyileşme meydana gelir, tüylenme, kilo ve sivilce şikayetleri azalacaktır.
– Şeker hastalarının kullandığı ilaçlardan bazıları PCOS tedavisi gören kadınlarda da kullanılmaktadır. Bu ilaçlarla insülin seviyenizi dengeler. Bazı hastalarda bu ilaçlar adet düzenini de sağlar. PCOS’da yer alan bazı belirtilere etki eder ve olumlu yönde değiştirir.
Konu ile ilgili doktorunuza başvurmanızı öneririz. Her belirti için doktorunuz tarafından farklı ve doğru bir tedavi uygulanacaktır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir