20 Ekim 2014 Sağlıklı İnsan Diyeti

Sağlıklı İnsan Diyeti

İnsanlar Çeşitli zamanlarda diyet yapma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaçların olduğu zamanlardan bazıları kilo alındığı zamanlarda bazıları kiloların alınmaması gerektiği zamanlarda bazıları da çeşitli ihtiyaç durumlarında ortaya çıkabilmektedir.

 

Bugün sizlerle paylaşacağımız bu yazı da sadece kilo alındığı zamanda veya alınmaması gerektiği durumlarda değil normal zamanlarda yapılması gereken diyetten bahsedeceğiz. Yani sağlıklı insan diyetinden bahsedeceğiz.

 

NORMAL SPORCU BESLENMESİ

Bir çok insan sporcuların hayatlarını kolay sanır. Sadece koşmak veya antrenman yapar gibi düşünür ancak durum böyle değildir.

Sporcular her zaman yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek formda kalmalıdırlar.

Sporcular için hazırlanan özel malzemelerle yapma proteinler elde edilebilir. Ancak, bunlar hiç sağlıklı tutumlar değildir.  Dolayısı ile kasları güçlendirmek için doğal yollardan protein almak en mantıklısı olacaktır.

YETERİNCE SU İÇİN

Yeterli su içme hem sporcular için hem de normal insanlar için son derece önemlidir. Sportif performans için yeteri kadar su içmek son derece önemlidir. İnsan vücudu normal zamanlarda su kayıpları yaşar ancak bu su kayıpları insanlar için geri, kazanılması gereken başlıca besin kaynakları arasında olmalıdır. İnsanların vücutlarını olumsuz yönde etkileyecek hastalıklara yakalanmamak için yeteri kadar su içmek son derece önemlidir.

 

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Bir çok insanın yaşadığı demir eksikliği çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İnsanların gıdalarla olan olumsuz ilişkileri, bayanlarda adet dönemlerinde kaybedilen kandaki demir gibi pek çok nedenlerden dolayı demir eksilebilmektedir. Bu demirin geri kazanılması son derece önemlidir. Ciddi rahatsızlıkların önüne geçilebilmesi için demir yönünden zengin olan ıspanak gibi yiyeceklerden tüketilmesi önemlidir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir