4 Eylül 2014

Saman nezlesi ayları

Bahar aylarında sık görülen saman nezlesi yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunu.

Burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun iltihabi reaksiyonu olan rinitlerin yaklaşık yarısı alerjiye bağlı gelişiyor ve alerjenin, nefes alma sırasında burnun iç yüzeyine yapışması ile ortaya çıkıyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Oprt. Dr. Süreyya Şeneldir, rinitin burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma nöbetleri, damakta kaşınma, öksürük, boğaz ağrısı ve gözlerde sulanma gibi belirtiler vererek yaşam kalitesini düşürdüğünü söylüyor.

İlk dönemlerde yanlış bir isimlendirme ile saman nezlesi olarak tanımlanan hastalığın, daha sonra polenlerle ilgili olduğu belirlenmiş ancak saman nezlesi terimi kullanılmaya devam edilmiş. Her yaşta ortaya çıkabilen hastalık, genelde 1-20 yaş arasında görülüyor.

Polenlere dikkat!
Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri göz, burun ve boğazdaki zarlar üzerinde birikir.

Polenler, mantar sporları, hayvan tüyleri ve ev tozları bu parçacıkların en sık rastlanılanlarındandır.

İlkbaharın erken dönemlerinde alerjik rinite sıklıkla polenler veya çevrede yaygın olarak bulunan ağaçlar neden olur. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanır.

Renkli süs bitkileri nadiren alerjiye neden olurlar, çünkü polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir