12 Kasım 2014 Tek Yönlü diyet yapmak zararlı mı?

Tek Yönlü diyet yapmak zararlı mı?

Diyet yapmak başlı başına sağlıklı bir şekilde yapılması gereken bir beslenme alışkanlığı olmalıdır. Ancak tek yönlü yapılan diyetler insan vücuduna bir fayda sağlayamayacağı gibi her zaman zararda vermektedir. Örnek olarak karbonhidrat diyeti yaparsam zayıflarım şeklindeki bir düşünce ile sadece protein içeren besinleri tüketmemek insan vücuduna zararlı olabilmektedir.   Sağlıklı zayıflama diyetini yapmanın en önemli kuralı, bir diyetisyen eşliğinde diyetin yapılması ve uzun süreli yapılmasıdır.

Yapılan araştırmalar Türkiye’de oboziteye yakalanan ve kilo alan insanların oranının gün geçtikçe arttığını gösteriyor.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 25´i, kadınların yüzde 44’ü, çocukların ise yüzde 15’i obez olarak kayıt altında bulunuyor. Hal böyle olunca herkes diyet yapma peşine düşüyor ancak, tek taraflı ve yanlış yapılan diyetler insanlara bir fayda sağlamadığı gibi zararları da oluyor.

Beslenme ve diyet uzmanı Mahlika Öktem, tek taraflı diyet yapmak hakkında bilgi verirken “ Besinlerin karbonhidratlardan yoksun olarak tüketilmesi, beyne böbreklere ve karaciğere kadar vücudun pek çok organına zarar verirken. Besinlerin yağlardan yana eksik olması, yağda eriyen pek çok vitaminin eriyememesi, besinlerin protein içermemesi, insan vücudundaki kasların kaybedilmesine ve kalp krizlerine kadar pek çok hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir.” Dedi.  Tüm bu sonuçlara bakıldığında vücutta tüm besinlerin kararınca olması ideal diyet için isabet olmuş olur sonucuna varabiliriz.

Sağlıklı Zayıflama Diyeti nasıl olmalıdır şeklinde sorulan bir soruya ise Öktem’in cevabı şu şekilde oluyor” Sık sık ancak azar azar ve ara öğünleri de atlamadan beslenmek, Bir öğünde sadece karbonhidrat değil tüm besinlerin alınması ve sebze ve meyvelerin ihmal edilmeden öğünlerde tüketilmesi şeklinde cevap veriyor ve ekliyor. Kahvaltı günün en önemli ve insanı en sağlıklı tutan öğünüdür atlanmaması gerekir diyor.

Sağlıklı kilo vermenin en önemli koşulunun ise aktif ve düzenli spor yapmanın olduğunun da altını çiziyor.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir