9 Ocak 2015

Yemek Yedikten Sonra yapılmaması gerekenler

Gün içerisinde yenilen yemekler güzeldir. Ancak bu yemeklerden sonra bazı hareketleri yapmak insanların hayatlarını son derece büyük riske sokabilir ve yavaşça insanların vücuduna zarar verebilir. Bu hareketlerin neler olduğunu sizler için toparladık ve bu hareketleri neden yapmamanız gerektiğiniz sizler için yazdık.

İşte yemeklerden sonra yapılmaması gerekenler.

·         Sigara İçmek;  Yemek yedikten sonra sigara tüketimi toplumumuzda oldukça yaygın olan bir durumdur.

Ancak, yemek yedikten sonra içilen bir sigaranın zararı normal zamanlarda içilen sigaradan 10 kat daha fazla olabiliyor.  Sigara zaten başlı başına zararlıyken 10 kat daha zararlı duruma gelebiliyor ve insanların kansere yakalanma riskini 10 kat daha fazla hale getiriyor.

·         Çay İçmek; Toplumumuzda yemek yedikten hemen sonra çay içilir. Özellikle lokantalardan gelen bu davranış bilinenin aksine son derece zararlı bir davranıştır. Çay, yapraklarında büyük miktarda asit barındırır ve yemekten hemen sonra içilen çay bu sayede midede yenilen yemeğin hazmedilmesini zorlaştırır.

·         Uyumak; Yine toplumumuzda olan davranışlardan bir tanesidir. Yemek yedikten sonra üzerinize bir ağırlık çöker ve hemen uyuruz ancak bu son derece zararlı bir davranıştır. Yemeklerden sonra hemen uyumak uyku sırasında metabolizmanın yavaşlamasına ve yenilen yemeklerin hazmedilmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum bağırsaklarda enfeksiyon riskini de tetiklemektedir.

·         Banyo Yapmak; Yemeklerden hemen sonra banyo yapılması son derece zararlı bir tutumdur. Banyo sırasında akan sıcak su vücudunuzdaki kan akışını hızlandırmaktadır. Özellikle el ve ayaklarda kan dolaşımı hızlandığından vücudun diğer bölgelerindeki kanın el ve ayaklara gelmesi muhtemel sonuçlar arasındadır. İşte yemekten hemen sonra banyo yaptığınızda el ve ayaklarınızda kan birikir ancak, mide çevresindeki kanın azalması sonucunda besinlerin sindirilmesi sırasında oldukça zorluk çekilmekte ve risk oluşturulmaktadır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir