18 Eylül 2014

Yemeklerde neye dikkat etmeliyiz?

Her gün 2 ile 5 porsiyon arası meyve ve 2 ile 8 porsiyon arası sebze tüketmek hem kalp ve damar rahatsızlıklarına, hem de bazı kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır.

Beslenme alışkanlıkları kardiyovasküler hastalıklar ve kanserde önemli rol oynuyor. Yüksek oranda sebze ve meyve tüketilmesi birçok alışkanlık haline gelmiş hastalıklardan korunmada etkili. Araştırmalara göre Batı ülkelerinde her gün düzenli olarak 3 ve üzeri porsiyon meyve tüketiliyor ki bu rakam kronik hastalıklardan korunmada yeterli bir sayı değildir. Normalde her gün 2 ile 5 porsiyon arasında meyve, 2 ile 8 porsiyon arasında ise sebze tüketmek gerekiyor.

Sebze ve meyve tüketimi ile, kalp ve damar hastalıkları ve bazı kanser türleri ile inme, Alzheimer hastalığı, katarakt ve yaşla ilintili olarak fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında mükemmel bir ilişki var. Bu etkinin sebze ve meyvelerin içinde bulunan diyet posası, folat, potasyum ve C vitamini, E vitamini, beta-karoten vs. antioksidan vitaminler dışında güçlü dozda etkinlik gösteren biyoaktif fitokimyasal bileşenlere bağlı olduğu belirtiliyor.

Hafta sonunda ne yemeliyiz?

İnsanlar hafta sonunda genelde geç kalktığından dolayı beslenme düzeni bozulur. Ayriyeten kışın yemek yeme isteğimiz artar. Bu gibi durumlardan zarar görmemek için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz lazım.

Tatildekiler ise açık büfeden sağlıklı seçimler yapmak zorundadırlar. Her öğünde bol lif içeren zengin sebze, salata muhakkak tüketmelidirler. Yemeğe salata ya da bir kase çorba ile başlamak sonrasında daha fazla yenilmesini de muhakkak önleyecektir. Kızartma yerine ızgara veya fırında pişirilmiş et, tatlı büfesinden ise sütlü tatlılar, alkol olarak da şarap tüketilmesinde fayda vardır.

Beyin, yemek yemeye başlandıktan yaklaşık 20 dakika sonra tokluk merkezini uyarır. Bundan dolayı bu süreyi doldurmak ve daha fazla yememek için yemekte oyalanmak gerekir. Bunun için de en ideal yöntem, gıdaları yavaş ve en önemlisi iyi çiğneyerek yemek yeme süresinin uzatılmasıdır. Bu hem fazla gıda alımını önler hem de alınan gıdaların daha kolay hazmını sağlar. Tabağınızdaki yemekle oyalanmanız daha az yemenizde gayet etkili bir yöntemdir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir